Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zgierz

Wspólne przygotowywanie posiłków, to czynność która zbliża. To rodzice czy dziadkowie odkrywają przed nami nowe smaki. Uczą nas jak łączyć składniki, przyrządzać smaczne potrawy czy wyczarować coś pysznego z niemal niczego. Niestety, podopieczni domów dziecka często pozbawieni są takich doświadczeń, ponieważ w ich życiu zabrakło osób, które przekazałyby im taką wiedzę.

Z pomocą przyszło Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Głowno „Szansa”, które dzięki dofinansowaniu m.in. z budżetu powiatu zgierskiego, zorganizowało dla dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych, będących pod opieką fundacji „Samodzielni Robinsonowie” – warsztaty kulinarne z prawdziwego zdarzenia.

To nasi bliscy przekazują nam tajniki przygotowywania potraw. Potem sami chwytamy za łyżki, stajemy za kuchennym blatem i wyposażeni w cenną kulinarną wiedzę, gotujemy dla naszych najbliższych – mówi Monika Szadkowska, prezes stowarzyszenia. – Dzieci wychowujące się w domach dziecka często nie mają takiej szansy. Co więcej, najczęściej nie mogą oni samodzielnie korzystać z zaplecza kuchennego, jak również nie mają wpływu na to co pojawi się na ich talerzach. Niektórzy z uczestników warsztatów przyznali, że po raz pierwszy trzymają nóż w rękach

Zajęcia odbyły się pod hasłem „Orientuj się na Wielkanoc” i tym samym rozpoczęły cykl spotkań pod nazwą „Pomaganie przez gotowanie”. Dzięki warsztatom dzieci nie tylko nauczą się jak gotować, lecz co równie ważne, nauczą się samodzielności.

Po kilku godzinach gotowania i pieczenia, na stole udekorowanym przez uczestników, pod czujnym okiem twórczyni ludowej Jolanty Kołodziejskiej, pojawił się takie potrawy jak: mazurek wielkanocny, żurek, sernik, biała kiełbaska zapiekana z cebulką czy sałatki wielkanocne. Zajęcia miały także charakter edukacyjny. Dzieci dowiedziały się m.in. jak ważna jest zróżnicowana dieta oraz jak przygotować posiłek, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i składników mineralnych.

Kolejne warsztaty zaplanowano na czerwiec. 


Artykuły promocyjne