Jeżeli chodzi o leasing Mazda, Audi, czy też BMW – warto wiedzieć na czym dokładnie polega

Ogólnie rzecz biorąc, leasing jest tzw. formą umowy nazwanej. Polega ona na tym, że odpłatnie użytkowana jest konkretna rzecz, przez określony czas. Kiedy mowa o leasingu samochodowym, finansujący (leasingodawca), podpisuje umową z leasingobiorcą (korzystającym), która dotyczy pojazdu będącego w użytku przez pewien czas, za stosowne wynagrodzenie.

Kiedy decydujemy się na leasing w Arval Mazda, Audi i wszelkie inne, różne marki oraz typy samochodów, nie stanowią żadnego problemu. Bez względu na to, czy jest to auto osobowe, ciężarowe bądź dostawcze, w każdym wypadku leasing samochodowy będzie możliwy. Jeżeli najbardziej interesuje nas Mazda konfigurator pozwoli nam dobrać idealne rozwiązanie do swoich potrzeb.

Leasing samochodowy – strony umowy

W wypadku leasingodawcy, takimi usługami najczęściej zajmuje się profesjonalna firma z tej branży, bądź też bank. Leasingobiorca, to w wielu przypadkach przedsiębiorca, ale też i osoby prywatne.

Ta forma wynajmu długoterminowego samochodu, głównie przeznaczona jest dla wszelkich firm, bez względu na ich prawną formę. Jest to też rozwiązanie dla prywatnych osób. W takim przypadku, nazywa się to leasingiem konsumenckim.

Leasing samochodowy - rodzaje

W wypadku wszystkich typów leasingu, zatem też i przy samochodowym, można wyłonić ich dwa rodzaje:

Leasing operacyjny (można porównać go do najmu lub dzierżawy) – auto, będące w tej sytuacji przedmiotem leasingu, jawi się jako część majątku leasingodawcy, dlatego może on dokonywać amortyzacyjnych odpisów, które stanowią koszty uzyskania przychodów. Mogą być one wliczone we wpłatę początkową, a także w całość wpłaty comiesięcznej.

Leasing finansowy (jego zasady bardzo zbliżone są do sprzedaży ratalnej) – W przeciwieństwie do operacyjnego, samochód jest częścią majątku leasingobiorcy. Wówczas przedsiębiorca, wszelkie odsetki od rat i odpisy amortyzacyjne, zalicza do własnych kosztów uzyskania przychodów. Charakteryzuje go także to, że umowa zawsze trwa tutaj krócej, niżeli czas gospodarczego zużycia samochodu – przedmiotu leasingu.

Auto w leasingu – co z podatkiem VAT?

Kiedy mowa o leasingu operacyjnym, podatek VAT opłaca się adekwatnie do wszystkich rat leasingowych. W wypadku finansowego leasingu, musi być on zapłacony z góry i to w całości. Bez względu na to, w przypadku leasingu samochodowego, możliwe jest rozliczanie VAT-u ze względu na cel, w jakim dany pojazd jest użytkowany.

Czy auto wykorzystywane jest do celów prywatnych, czy też podczas prowadzenia własnej działalności, podatnik może odliczyć połowę kwoty podatku VAT, od wszystkich leasingowych rat. To samo dotyczy wszelkich kosztów, które są związanie ze zużywaniem się samochodu oraz finansów przeznaczanych na paliwo. W wypadku, kiedy pojazd stanowi jedynie narzędzie pomocne podczas prowadzenia działalności gospodarczej, podatnik ma pełne prawo, aby podatek VAT odliczyć w całości. Trzeba jednak spełnić kilka bezwzględnych wymogów:

- Zgłosić pojazd jak firmowe auto do odpowiedniego urzędu skarbowego, posługując się formularzem VAT-26.

- Prowadzić bieżącą ewidencję przebiegu samochodu, aby rozliczyć podatek VAT – „kilometrówka”.

- Obowiązkiem będzie też zgoda na przyjęcie regulaminu wykorzystywania pojazdu w firmie.

Za pośrednictwem Internetu, z pewnością uda się nam odnaleźć kalkulator leasingowy, który pozwoli nam obliczyć, jaka opcja będzie dla nas najbardziej korzystna, a która najmniej opłacalna.