Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zgierz

W Kieżmarku - naszym słowackim mieście partnerskim - zorganizowano w dniach 12-14 lipca 2019 r. Europejskie Ludowe Targi Rzemiosła ELRO. To największa impreza rękodzielnicza na Słowacji, jarmark przyciągnął setki wystawców: garncarzy, tkaczy, kowali, producentów biżuterii i wyrobów drewnianych. Stoiska usytuowane były w zabytkowym centrum Kieżmarku, co współtworzyło niesamowity klimat. Targom towarzyszył bogaty program kulturalny, na scenach występowały zespoły folklorystyczne z całej Europy. Tegoroczną edycję uświetnił też koncert muzyki poważnej zorganizowany w zabytkowym barokowym kościele ewangelickim.

Zgierska delegacja - Skarbnik Miasta Grażyna Mela oraz Pełnomocnik ds. Nadzoru Artur Augustyniak - spotkała się z Burmistrzem Kieżmarku Janem Ferencakiem. Rozmawiano o trwającej ponad dwie dekady współpracy i cechach łączących nasze miasta (m.in. tradycje rękodzielnicze). Przedstawiciele Zgierza wzięli udział w barwnej paradzie nawiązującej do ponad 750-letniej historii miasta, ze sceny podziękowali gospodarzom za ciepłe przyjęcie. Niespodzianką było zaproszenie naszej delegacji na wycieczkę parowozem do Popradu, zbiegiem okoliczności tego samego dnia uroki zabytkowej kolei mogli podziwiać mieszkańcy Kieżmarku i Zgierza (13.07 wizyta parowozu na dworcu przy ul. Kolejowej). Niezwykle ciekawe były też spotkania naszej delegacji z przedstawicielami innych miast partnerskich Kieżmarku. Z reprezentantami Bochni, Nowego Targu i Gliwic rozmawiano o strefach inwestycyjnych, strategii rozwoju oraz o pomysłach na promowanie miast.

Umowę partnerską z Kieżmarkiem podpisano 20 lutego 1998 roku. Pomysł na współpracę narodził się w środowisku zgierskich harcerzy odwiedzających pogranicze polsko-słowackie. W ciągu 21 lat współpracy zorganizowano wiele wystaw i turniejów sportowych. Często też gościmy Słowaków na Święcie Miasta Zgierza - potwierdza się wtedy, że nasze narody świetnie porozumiewają się bez pomocy tłumacza.

Galeria zdjęć (FB Miasto Zgierz)


1000 Znaków do wykorzystania