Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zgierz

Dziś, po raz pierwszy w historii powiatu zgierskiego, wystartowała AKADEMIA MAŁEGO URZĘDNIKA. Ten dzień należał do dzieci, a konkretnie, do uczniów klas I-III Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mąkolicach.

W ramach Akademii, dzieci odbyły pierwszą lekcję o samorządzie, a wykładowcą zajęć był nie kto inny, jak starosta zgierski, Bogdan Jarota. Podczas zajęć, w bardzo przystępny sposób, zapoznał dzieci z zagadnieniami, którymi zajmuje się starostwo powiatowe, przybliżając codzienną pracę w urzędzie. Jak przystało na Akademię, wykład o samorządzie zakończył się sprawdzianem wiedzy, który wszyscy zdali na szóstkę! Po intelektualnych zmaganiach, wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, podczas którego wywiązała się bardzo ciekawa rozmowa. To był czas, na zadawanie pytań panu staroście. A w tej materii, dla dzieci nie było granic.

- Czy dużo pan pracuje? Kiedy pan ma wolne? Czy ma pan prawo jazdy? Ile jest powiatów w Polsce? Ile ludzi tu pracuje? – pytali goście, a starosta cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania, informując, że ma prawo jazdy, a wolnego czasu, z wyjątkiem urlopu, nie ma zbyt wiele, bo swoje obowiązki pełni również w soboty i niedziele. Na prośbę dzieci starosta omówił również poszczególne elementy herbu powiatu i wyjaśnił ich symbolikę.

Wizytę uczniów w Starostwie Powiatowym w Zgierzu zakończyło spotkanie w gabinecie gospodarza powiatu. Każde z dzieci wcieliło się na chwilę w rolę starosty, zasiadając za jego biurkiem i opowiadając, jaką pierwszą decyzję podjęłoby, gdyby zostało Starostą Powiatu Zgierskiego.

- Odnowienie szkoły, nowe tablice i klimatyzacja – te pomysły uczniów spodobały się towarzyszącym im nauczycielkom, w tym dyrektor ZS-P w Mąkolicach Wioletcie Przyżyckiej.

Co poza tym zrobiliby kilkuletni starostowie?

- Poprawiłbym drogi!

- Pomagałabym ludziom niepełnosprawnym.

- Dbałbym o środowisko.

- Zadbałbym o bezpieczeństwo na drogach, poprawiłbym pobocza – zapadały kolejne decyzje.

Bogatsi o dziecięce pomysły na przyszłość, zapraszamy uczniów z powiatu zgierskiego na kolejne wykłady w ramach Akademii Małego Urzędnika.

Artykuły promocyjne