Pies z ekipą filmową przed budynkiem Starego Młyna

Blisko stuletni zakład kąpielowy (ul. Łęczycka 24), zachowany w niemal niezmienionym kształcie od momentu powstania, drewniane domy tkaczy, do tego mnóstwo urokliwych ulic i miejsc stanowiących gotowy plan zdjęciowy. Te zalety w połączeniu z niewielką odległością od łódzkiej bazy filmowej sprawiają, że Zgierz był i nadal jest chętnie wykorzystywany przez filmowców.

Pierwszy odcinek ​''​​Komisarza Alexa'' został wyemitowany 10 lat temu. Złośliwi ​na początku wróżyli mu kiepski żywot. Jednak drużyna policjantów rozwiązujących zagadki kryminalne z pomocą owczarka okazała się na tyle sympatyczna, że wśród Polaków to jedna z najpopularniejszych produkcji przeznaczonych na mały ekran. Zdjęcia powstają ​w wielu​ łódzkich i podłódzkich lokalizacjach​, jak się okazuje ekipa chętnie ​wybiera także nasze miasto. W styczniu pojawiła się w okolicach Starego Młyna.

MOSiR i Muzeum jako plany filmowe

Również obiekt Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji stał się idealnym plenerem do stworzenia scen z nowej serii​.

- "Okazuje się, że nowoczesna baza MOSiR przy ul. Wschodniej przyciąga nie tylko tłumy miłośników sportu, ale jest też atrakcyjna jako obiekt filmowy. To dla nas nowa sytuacja i cieszymy się, że ekipa Komisarza Alexa wybrała nową halę sportową do realizacji jednego z odcinków'' - mówi Witold Królewiak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zgierzu​.​

Planowane są jeszcze realizacje ujęć na jednym ze zgierskich cmentarzy oraz w Muzeum Miasta Zgierza.

- "Nasza muzealna "Kruszówka" ponownie stanie się sceną. I to nie wykluczone, że nie jeden raz. Autorzy serialu byli mile zaskoczeni wizytą studyjną w naszym Muzeum i "odgrażają" się nam, że będą wpadać częściej" - mówi Robert Starzyński, dyrektor Muzeum Miasta Zgierza. - "Mogę zapewnić, że muzealiom nic nie zagraża, no chyba, że promocja na szklanym ekranie. Będziemy tego rygorystycznie pilnować!"

Jak dotąd realizowano w Zgierzu zdjęcia do ponad 20 filmów i seriali. To tu powstawały ujęcia do "Ziemi Obiecanej", "C.K. Dezerterów", "Bodo" i nagrodzonej Oscarem "Idy". Do listy po raz kolejny dołączył także Komisarz Alex​.​

- "​Tradycja filmowego Zgierza ma się dobrze. Nasze miasto jest atrakcyjnym i przyjaznym miejscem dla filmowców. To nie pierwszy raz, kiedy gościmy ekipy filmowe w Zgierzu​''​ ​- podkreśla prezydent Miasta Zgierza Przemysław Staniszewski. - "Jest to na pewno dobra promocja dla miasta".

Jakie kryminalne zagadki rozwiąże w Zgierzu Komisarz Alex? Tego dowiemy się w siedemnastej serii, która zostanie wyemitowana wiosną przyszłego roku.

Zobacz też: galerię zdjęć "Komisarz Alex w Zgierzu" z 2017 r.