strój wykonany z odpadów

Jak wykorzystać elektrośmieci, by zyskały "drugie życie" w postaci modnych kreacji? Dowiedzieli się tego uczestnicy warsztatów artystycznych "Moda na recykling", które w środę (18.05.2022 r.) poprowadziła w Starym Młynie znana projektantka, Anna Kubisz. To część tegorocznej akcji, prowadzonej w różnych miastach Polski przez ekologów z Europejskiej Platformy Recyklingu.

W tym roku akcja prowadzona jest już po raz trzeci. Jak się odbywa? Podczas warsztatów artystycznych z udziałem młodzieży Anna Kubisz zamienia odzyskane elektroodpady na modowe stylizacje: ubiory, dodatki. Podczas zajęć uczestnicy uczą się też jak prawidłowo segregować odpady, co to jest recykling i w jaki sposób postępujemy z nietypowymi, zużytymi przedmiotami.

- W Zgierzu kładziemy duży nacisk na poprawną gospodarkę elektroodpadami - mówi Przemysław Staniszewski, Prezydent Miasta Zgierza, który objął patronat nad akcją. - Niedawno w różnych punktach miasta pojawiły się nowe, czerwone pojemniki na zużyte urządzenia tego rodzaju. A dzięki naszej akcji młodzież dowiaduje się więcej na temat właściwych zachowań proekologicznych - dodaje gospodarz miasta.

W czasie warsztatów powstawał materiał filmowy, który później Europejska Platforma Recyklingu (ERP) umieści na swoim, edukacyjnym kanale YouTube. Można tam znaleźć serię filmików, które w przystępny sposób tłumaczą jak właściwie postępować ze zużytymi bateriami i akumulatorami oraz ze zużytym sprzętem elektrycznym, elektronicznym i opakowaniami. Natomiast wielki finał akcji, prowadzonej w różnych miastach i gminach całej Polski, będzie miał miejsce we wrześniu: na specjalny pokaz recyklingowej mody, czyli kreacji wykonanych na warsztatach z Anną Kubisz, zostaną do Warszawy zaproszeni uczestnicy z całej Polski.

W zajęciach, finansowanych z miejskiego projektu, wzięła udział grupa trzydziestu trzech uczniów zgierskiego liceum - SLO im. R. Traugutta. Natomiast w wielkim, wrześniowym finale spodziewany jest udział celebrytów, wspierających akcję "Moda na recykling" od jej pierwszej edycji. Wśród gwiazd znalazły się: Barbara Kurdej-Szatan, Anna Mucha, Paulina Sykut-Jeżyna, Katarzyna Cichopek, Tamara Gonzalez-Perea, Monika Richardson, Olga Borys, Anna Powierza, Anna Zejdler-Ibisz, Anna Popek, Katarzyna Skrzynecka, Katarzyna Bosacka, Marta Wiśniewska, Monika Miller, Ruda z Red Lips, Magda Bereda, a także Conrado Moreno, Zygmunt Chajzer i inni.