"Centrum Usług Środowiskowych w Powiecie Zgierskim” – pod tą nazwą kryje się projekt, mający za zadanie wesprzeć osoby niesamodzielne i niepełnosprawne w ich codziennym życiu.

Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi, blisko tysiąc osób z naszego powiatu, może już skorzystać m.in. z bezpłatnych porad prawnych, specjalistycznych usług opiekuńczych i zdrowotnych, a także uzyskać pomoc przy załatwianiu codziennych spraw. Dziś w siedzibie powiatowego samorządu, starosta zgierski - Bogdan Jarota, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie - Maria Miśkiewicz, a także przedstawiciele instytucji biorących udział w projekcie, omówili założenia programu.

Na co konkretnie mogą liczyć korzystający z projektu? 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, będzie prowadziło darmowe porady prawne dla osób niesamodzielnych oraz ich opiekunów. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie, proszone są o kontakt z PCPR w Zgierzu, ul. Sadowa 6a, pok. 4/5, tel. 42 715 43 58.

Z kolei Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgierzu, oprócz porad prawnych, zapewni usługi asystenta osobom, które nie są w stanie ani samodzielnie pójść do lekarza, ani wyjść z domu czy zrobić zakupy. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie, proszone są o kontakt z MOPS w Zgierzu, ul. Długa 77, pok. 7a, tel. 42 716 02 33.

Podobne usługi asystenckie prowadzić będzie głowieński MOPS. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie, proszone są o kontakt z MOPS w Głownie, ul. Norblina 1, pok. 35 i 38, tel. 42 719 27 25, 42 719 27 09

Fundacja F.O.S.A będzie oferować rehabilitację w warunkach domowych. Specjaliści będą odwiedzać osoby potrzebujące i na miejscu przeprowadzać zajęcia rehabilitacyjne. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie, proszone są o kontakt z Fundacją F.O.S.A. - Dom Pomocy Społecznej, pok. pracowników socjalnych, tel. 885 505 509, 42 712 19 96 wew. 118

Kompleksowa opieka hospicyjna, to z kolei zadanie jakie stawia przed sobą Zgierskie Hospicjum im. Jana Pawła II. Osoby z chorobą nowotworową, które zgłoszą się do placówki, otrzymają wsparcie w postaci sprzętu rehabilitacyjnego, zgodnie z zaleceniami lekarza. Sprzęt zostanie bezpłatnie zawieziony do pacjenta. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie, proszone są o kontakt z Biurem partnera projektu – tel. 42 715 45 23

Trening samodzielności – to z kolei propozycja Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Pod czujnym okiem opiekuna, osoby niepełnosprawne intelektualnie będą uczyć się żyć bez pomocy i opieki rodziców. Stowarzyszenie wyręczy także zmęczonych krewnych w opiece nad niepełnosprawnymi. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie, proszone są o kontakt ze Stowarzyszeniem, ul. Chełmska 42/42a, 95-100 Zgierz, tel. 42 710 10 84.