We wrześniu ekopracownia powstała w Zespół Szkół nr 1 im. J. S. Cezaka w Zgierzu. Dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, udało się całkowicie wyremontować salę, a także zakupić niezbędne pomoce dydaktyczne np. odczynniki chemiczne i sprzęt laboratoryjny, plansze, wizualizer, nowoczesny mikroskop Genetic Pro, dygestorium, rośliny wraz z tabliczkami służącymi do ich opisywania, rzutnik multimedialny, kamerę oraz laptop.
W nowo powstałej pracowni, oprócz normalnych lekcji, odbywają się także zajęcia w ramach programu „Bądź trendy-bądź EKO”. – Nie brakuje ciekawych eksperymentów i badań dotyczących m.in. żywności i gleby oraz procesu biodegradacji – mówi Karolina Kurczewska, nauczycielka fizyki i chemii w „Cezaku”, a jednocześnie koordynatorka programu. W planach są lekcje terenowe, podczas których uczniowie poznają proces oczyszczania ścieków, będą badać jakość wody na Bzurze, a także wezmą udział w plogging’u – czyli akcji sprzątania śmieci, połączonej z bieganiem. Program przewiduje także organizację konkursów oraz akcji ekologicznych.
Z kolei w I Liceum Ogólnokształcącym w Głownie powstanie „Laboratorium przyrodnicze”, które wraz z salą chemiczną będzie tworzyć zaplecze naukowo-dydaktyczne z prawdziwego zdarzenia. Szkoła otrzymała właśnie dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi.
W laboratorium znajdzie się miejsce na szesnaście w pełni wyposażonych stanowisk dla uczniów. Oprócz nowych mebli, w pracowni pojawią się m.in. mikroskopy (w tym komputerowy Easy-Scope), zestawy do badań powietrza i wykrywania cukrów czy modele gadów oraz płazów. Chcąc wyjść ze swoimi działaniami proekologicznymi także poza szkolne mury, placówka planuje organizację konkursów, prelekcji oraz warsztatów dla najmłodszych mieszkańców Głowna.
http://www.powiat.zgierz.pl/aktualnosci/2020/wrzesien-2020/kolejne-zielone-pracownie-w-powiatowych-szkolach#cnt