Prof. Andrzej Nawrot, Paweł Nawrot i Andrzej Janeczko - przedstawiamy trzech z dziesięciu uczestników powiatowej wystawy malarskiej online. Kolejne prezentacje wkrótce!

Wystawa "Motywy z powiatu zgierskiego" jest organizowana online przez Starostwo Powiatowe w Zgierzu we współpracy z Ambasadorem Powiatu Zgierskiego Dariuszem Młynarczykiem i Muzeum Miasta Zgierza.


PROFESOR ANDRZEJ NAWROT

Andrzej Nawrot urodził się w 1938 r., w 1964 r., ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP im. Wł. Strzemińskiego) na Wydziale Ubioru. Od 1963 r. był pracownikiem dydaktycznym macierzystej uczelni, a od 1988 r. także Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Tytuł naukowy profesora uzyskał w 1992 r. Od 2008 r. zatrudniony na stanowisku prof. zwycz. w Instytucie Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.
Prof. Andrzej Nawrot uprawia: malarstwo, grafikę warsztatową i rysunek, zajmuje się wzornictwem i architekturą wnętrz. Był członkiem i współzałożycielem działających w Łodzi, w latach 1963-1988, grup artystycznych: „Profil”, „Konkret” i „Grupa 7”. Należy do Stowarzyszenia Artystów „Młyn” w Zgierzu.
Ma na koncie 30 wystaw indywidualnych oraz udział w około 140 wystawach międzynarodowych, wystawach sztuki polskiej za granicą oraz wystawach ogólnopolskich i lokalnych. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in.: II nagrody w III Ogólnopolskim Konkursie Otwartym na Grafikę, Łódź 1973; Nagrody Oxford Galery IV British International Print Biennale w Bradford w 1974 r.; nagrody II stopnia Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia dydaktyczno-organizacyjne w 1979 r.; III nagrody w V Ogólnopolskim Konkursie Otwarty na Grafikę, Łódź 1991; Nagrody II stopnia Ministra Kultury i Sztuki za twórczość w dziedzinie grafiki w 1989 r.; około 17 nagród i wyróżnień na wystawach okręgowych i konkursach lokalnych w Łodzi, 5 nagród I stopnia Rektora ASP w Łodzi, Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza za wkład w edukację artystyczną i rozwój środowiska artystycznego i jego promocję w 2005 r. W 2008 r. został odznaczony Medalem „Gloria Artis”.

Na wystawę „Motywy z powiatu zgierskiego” Paweł Nawrot przygotował prace ze Zgierza:

"Zgierz ul. Długa", akryl na płótnie

a także: "Zgierz ul. Narutowicza", "Zgierz ul. Długa", "Zgierz okolice Młyna", "Zgierz ul. 1 Maja" - prezentowane w galerii pod tekstem.

A oto, co sam artysta opowiada o swoich pracach:

"Skończyłem 82 lata i od dziecka mieszkam w Zgierzu wraz z moją rodziną. Miałem okazję przez te lata obserwować, jak zmieniało się nasze miasto. Tuż po wojnie było szare i zaniedbane. Ulice były wybrukowane „kocimi łbami” a rynsztokami płynęły często nieczystości. Teraz wygląda zupełnie inaczej. Ale dla mnie, artysty, tamte widoki miały swój urok, były bardziej malarskie niż dominujące bloki czy inne deweloperskie realizacje. Od czasów Liceum Plastycznego, które ukończyłem w 1958 roku sporadycznie malowałem akwarelą jakieś fragmenty zgierskich ulic. Punktem zwrotnym w tym moim malowaniu zgierskich pejzaży był pięć lat temu widok zabytkowej drewnianej Parafii przy kościele Św. Katarzyny. Ponieważ rzadko bywałem w tym zaułku zaskoczył mnie fakt, że ten zabytek rozlatuje się, ale urzeka swoją malowniczością. Wyzwoliło to moje twórcze emocje, dodatkowo wzmocnione tym , że jestem zgierzaninem i poruszyła mnie destrukcja tego zabytku. Namalowałem akwarelę przedstawiającą tę drewniana parafię, pochodzącą ponoć z XIX wieku. Podarowałem akwarelę Muzeum Miasta Zgierza. Od tego momentu stworzyłem kilkanaście pejzaży prezentujących fragmenty ulic zgierskich. Jako członek Zgierskiego Stowarzyszenia Artystów „Młyn” pokazywałem niektóre z nich na wystawach Stowarzyszenia poświęconych Zgierzowi. Tak więc zaproszenie, które otrzymałem z powiatu Zgierskiego do wzięcia udziału w wystawie „Motywy Powiatu Zgierskiego” wzmocniło moją wewnętrzna potrzebę malowania zgierskich pejzaży. Na tę wystawę namalowałem pięć prac. Są to fragmenty Zgierza, które uznałem za zawierające same w sobie taka dozę ekspresji, że można na tej podstawie stworzyć interesujące kompozycje o odpowiedniej sile wyrazu. Odrzuciłem konwencję fotograficznego odtworzenia architektury. Nadałem tym pracom swobodną formę skupiając się na dokumentowaniu lecz na próbie odtworzenia klimatu, który tym pejzażom w moim odczuciu towarzyszy. Nie zrezygnowałem zupełnie z przedstawienia niektórych drobnych szczegółów jak np. znaki czy światła regulujące ruchem. Ich intensywność oddziaływania stała się istotnym elementem współczesnego pejzażu. Światło i kolor zależnie od natężenia pozwoliły mi budować czytelną przestrzeń miasta i jego nastrój.

Andrzej Nawrot


PAWEŁ NAWROT

Zgierzanin, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom w 1980 r. na Wydziale Grafiki.

Zajmuje się malarstwem, grafiką, projektowaniem wnętrz, wystawiennictwem i ilustracją. Jest autorem m.in. projektu flagi i herbu Miasta Zgierza, projektu wnętrza sali obrad w Urzędzie Miasta Zgierza, portretów prezydentów Zgierza oraz oprawy plastycznej książek „Korzenie Gminy Zgierz” i „Spacer po Zgierzu”.
Ma na koncie kilka wystaw indywidualnych (w 1988 r. w Zgierskiej Galerii Sztuki, w 1991 w Galerii „In Blanco” w Łodzi, w 2018 - w Muzeum Miasta Zgierza, wystawa z okazji 40-lecia pracy twórczej) oraz udział w wystawach zbiorowych (w 1984 r. - Wystawa Plastyków Zgierzan w Zgierskiej Galerii Sztuki, w 1985 r. - Wystawa Prac Rodziny Nawrotów w Zgierskiej Galerii Sztuki, w 1986 r. - I Triennale Rysunku im. T. Kulisiewicza w Muzeum Ziemi Kaliskiej, w 1988 r. – „Propozycje” w Łodzi, w 2014 r. – wystawa „Klan Nawrotów” w Muzeum Miasta Zgierza). Jest laureatem: I nagrody Fundacji Ulicy Piotrkowskiej w konkursie „Najlepsze Wnętrze Roku 2003”, I nagrody na Biennale Satyry im. Jerzego Leca Nowym Targu (2013) i III nagrody w dziedzinie malarstwa na wystawie „Propozycje” Łódź (1988).

Na wystawę „Motywy z powiatu zgierskiego” Paweł Nawrot przygotował prace, wykonane techniką akwareli, z gminy Zgierz:

"Salio - Besiekierz"


a także: "Gieczno", "Dwór w Dzierżąźnie" i "Młyn w Ciosnach".



ANDRZEJ JANECZKO

Grafik i malarz. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, dyplom u prof. Krzysztofa Wawrzyniaka z wklęsłodruku. Wystawia głównie grafiki. Autor tekstów i muzyki a także instrumentalista. Razem z Mają Piwońską śpiewa w zespole Trzeci Oddech Kaczuchy. W 2020 r. otrzymał Brązową Odznakę „Gloria Artis” (MKiDN).

Na wystawę „Motywy z powiatu zgierskiego” Andrzej Janeczko przygotował prace z gminy Stryków:

"Kościół w Strykowie" (akryl na płótnie)


a także Stary młyn w Strykowie (akryl na płótnie) i Widok wsi Ługi z podwórka sołtysa (olej na płótnie) - prezentowane w galerii pod tekstem.







Powiat Zgierz: Przedstawiamy uczestników wystawy "Motywy z powiatu zgierskiego"