Remont mieszkania oznacza generowanie dodatkowych śmieci, takich jak gruz, tynk, folia, styropian, druty, ceramika, panele czy pozostałości po starych instalacjach. Dodatkowy problem stanowią opakowania po materiałach użytych do remontu jak np. farby. Wiele osób zastanawia się co zrobić z powstałymi śmieciami poremontowymi, a szczególnie czy gruz można wyrzucić do osiedlowego kosza?
Gdzie wyrzucać gruz poremontowy?
Żadnych śmieci, w tym gruzu poremontowego nie można wyrzucać do osiedlowych koszy. Nie dość, że jest to nielegalne i może wiązać się z wysoką grzywną, to może mieć również katastrofalne skutki dla środowiska. Ponadto wiele z odpadów poremontowych nadaje się do recyklingu, w związku z tym warto składować je w odpowiednim miejscu. Wywóz gruzu w Łodzi powinien odbywać się do specjalnie wyznaczonego do tego miejsca, czyli punktu selektywnej zbiórki odpadów. Adres takiego miejsca można sprawdzić na stronie internetowej Urzędu Miasta Łódź.
Sposoby na pozbycie się gruzu po remoncie.
Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wynajem odpowiedniego kontenera lub worka na gruz od firmy. Wywóz gruzu przez profesjonalną firmą jest bardzo wygodną formą, wystarczy zamówić odpowiedniej wielkości kontener na gruz, a firma dostarczy nam go w umówione miejsce i o wyznaczonym czasie. Po zapełnieniu kontenera firma go odbierze i wywiezie w odpowiednie miejsce. Ten sposób zapewnia legalne pozbycie się śmieci poremontowych w łatwy sposób.
Można również wywieźć gruz samodzielnie, jednak trzeba pamiętać, że gruz należy umieścić w specjalnie do tego przeznaczonym kontenerze lub worki np. jutowym lub papierowym. Dodatkowo ta forma związana jest z koniecznością posiadania własnego środka transportu, który zapewni bezpieczne przewiezienie gruzu.
Gruz poremontowy można również ponownie wykorzystać w ogrodzie przydomowym lub ogródku działkowym. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie gruzu do utwardzenia podłoża pod niewielką zabudowę np. altanę czy taras. Gruz dobrze sprawdzi się również do wytyczenia ścieżki bądź podjazdu lub do wykonania drenażu podmokłej gleby – wystarczy wykopać dół, wsypać do niego gruz, a woda zacznie się zbierać w tym miejscu, osuszając okoliczną glebę. Tego typu rozwiązania świetnie się sprawdzają przy niewielkiej ilości odpadów, ale przy większych lepiej rozważyć zamówienie wywozu gruzu.