Prowadzisz firmę i ilość pracy biurowej zaczyna cię przytłaczać? Wolisz skupić się na rozwoju swojego biznesu, zamiast tonąć w papierach? A może potrzebujesz pomocy, ale nie chcesz prowadzić stacjonarnego biura? Zastanawiasz się, czy wirtualne biuro to pomysł dla ciebie? Sprawdź zalety takiego rozwiązania.
Prowadzenie tradycyjnego biura wiąże się z szeregiem niedogodności, które czasami skutecznie zniechęcają do niego przedsiębiorców. Wysokie czynsze za wynajem lokalu, zapewnienie zatrudnionym pracownikom odpowiedniego sprzętu oraz zaplecza, konieczność opracowania systemu pracy. Sprawy z pewnością nie ułatwiają regulacje prawne, które wymuszają na właścicielu firmy zapewnienie odpowiednich form zatrudnienia. Dlatego korzystanie z usług biur wirtualnych staje się coraz popularniejsze.
Na czym polega usługa wirtualnego biura? To outsourcing obsługi biurowej zewnętrznej firmie. Zakres usług może różnić się w zależności od wybranego pakietu i ceny. Firmy mogą oferować również różny poziom obsługi, który możesz dostosować do swoich oczekiwań i możliwości finansowych. Czy warto skorzystać z tej opcji?
Oszczędzasz pieniądze
Wirtualne biuro to bardzo ekonomiczne rozwiązanie i jest to jedna z jego największych zalet. Wynajem lokalu, zapewnienie sprzętu i dostępu do sieci, zakup licencji i oprogramowania, szkolenia, a przede wszystkim opłacenie wynagrodzenia pracownikom to często lwia część wydatków każdej firmy. Do tego dochodzą wydatki na dojazd do biura. Nie wspominając o czasie, który musisz na to poświęcić. Koszty skorzystania z firmy zewnętrznej są nieporównywalnie niższe, co umożliwia zwiększenie funduszy na rozwój działalności w innych jej obszarach. Wirtualne biuro Warszawa to bardzo korzystna opcja zwłaszcza dla start-upów i początkujących właścicieli firm, pozwalająca na minimalizację kosztów prowadzenia działalności na początku, zanim jeszcze firma zacznie przynosić realne dochody. Równie chętnie korzystają z tej oferty freelancerzy i osoby wykonujące pracę zdalną.
Działasz elastycznie
Rozwój firmy potrafi być dynamiczny, w związku z czym zapotrzebowanie na nowe usługi lub rozszerzenie dotychczasowych może okazać się potrzebne natychmiast, ale również po pewnym czasie powrócić do normalności. W zależności od branży często zdarza się wzmożona aktywność sezonowa lub jej gwałtowny spadek. Zatrudniając pracowników stacjonarnie przedsiębiorcę wiążą warunki umowy zatrudnienia, przez co nie może zarządzać swoimi zasobami ludzkimi i finansowymi w tak elastyczny sposób, jak umożliwia to biuro wirtualne. W razie potrzeby można rozszerzyć zakres usług, nie tracąc przy tym czasu ani środków na ewentualną rekrutację nowych osób, obsługę kadrową i szkolenia. Pozwala to uniknąć opinii pracodawcy, który oferuje niestabilne zatrudnienie, co bardzo negatywnie może odbijać się na wizerunku twojej firmy.
Pracujesz tak, jak chcesz
Nie każdy przedsiębiorca potrzebuje i lubi pracę z zespołem ludzi. Tradycyjne biuro wymaga spotkań, relacji z pracownikami oraz rozwiązywania typowo ludzkich problemów, jak np. masowe L4 w okresach chorobowych. Jeśli zdecydowanie bardziej odpowiada ci praca w zaciszu własnego domu, lub jako indywidualista nie czujesz się dobrze w bliższych relacjach z ludźmi, wirtualne biuro zdecydowanie ci to umożliwi. Dodatkowo w razie potrzeby zorganizowania fizycznego spotkania z klientami czy resztą zespołu możesz skorzystać z opcji wynajmu pomieszczenia lub sali konferencyjnej. Biuro wirtualne w Warszawie lub innym dużym mieście umożliwi ci kreowanie wizerunku twojej firmy w sposób, który uznasz za najlepszy.
Twoja firma jest tam, gdzie chcesz
Korzystanie z usług biur wirtualnych umożliwia nadanie firmie dowolnego oferowanego przez biuro wirtualnego adresu, niezależnie od miejsca zamieszkania jej właściciela. Jeśli nie chcesz podawać adresu firmy, który jest jednocześnie twoim domem, lub pracujesz za granicą, ale chcesz by firma miała polski adres jest to rozwiązanie dla ciebie. Dodatkową zaletą jest możliwość wybrania prestiżowego adresu w znanym mieście, w którym wynajem stacjonarnego biura nie byłby możliwy ze względów finansowych lub geograficznych. Wirtualne biuro w Warszawie z wirtualnym adresem zwiększy również zaufanie do twojej firmy wśród klientów i doda jej prestiżu znacznie bardziej, niż lokalizacja w nieznanym miasteczku lub wsi.
O czym warto pamiętać?
Firmy outsourcingowe oferujące obsługę biura różnią się od siebie nie tylko ceną i zakresem usług, ale także doświadczeniem pracowników i przede wszystkim lokalizacją. Zwróć na to uwagę, zwłaszcza jeśli zamierzasz skorzystać z wirtualnego adresu dla swojej firmy. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą pamiętaj jednak, że Urząd Skarbowy, z którym będziesz się rozliczał, bierze pod uwagę twój adres zamieszkania, a nie adres wirtualny.
Wybierając partnera dla twojego biznesu postaw na ofertę najlepiej odpowiadającą twoim oczekiwaniom, a także na ludzi, z którymi współpraca będzie dla ciebie przyjemnością. Dzięki temu będziesz mógł skupić się na prowadzeniu swojej firmy, a wirtualne biuro zajmie się resztą.