Czy popularne rodzaje diet odchudzających są bezpieczne? Jak zdrowo schudnąć?

Większość znanych nam osób przynajmniej raz w życiu próbowała zrzucić nadmiar masy ciała dzięki zastosowaniu popularnej diety, którą polecają gwiazdy czy lifestylowe magazyny. Wzięliśmy pod lupę 4 z nich i sprawdziliśmy, czy są bezpieczne dla zdrowia. Przedstawiamy sposoby na zdrowie zrzucenie masy ciała.

Gdzie szukać porad na temat żywienia i odchudzania?

Wielu z nas zdaje sobie sprawę, ze właściwe odżywianie się ma wpływ nie tylko na wygląd, ale i stan zdrowia oraz samopoczucie. Warto więc pamiętać, by odchudzanie rozpocząć od researchu na temat tego, jak zrobić to mądrze. W pierwszej kolejności warto zajrzeć na strony internetowe oraz blogi, na których opisywane są zasady prawidłowego żywienia czy rodzaje diet, np. szczuplejsza.pl/kategoria/diety/. Znaleźć można tam szereg wskazówek dla początkujących oraz zaprawionych w dietetycznych bojach osób. Przydatne bywają także materiały przygotowywane w różnorakiej formie przez dietetyków oraz trenerów personalnych. Wiedzy można szukać także w programach telewizyjnych o zdrowym żywieniu i magazynach, które skupiają się na zdrowiu. W wielu przypadkach bardzo dobrym pomysłem jest także zaczerpnięcie wartościowych informacji podczas wizyty u wykwalifikowanego dietetyka.

Najpopularniejsze rodzaje diet odchudzających – którą warto zastosować?

Dieta Dukana

Dieta Dukana to jedna z najbardziej znanych diet odchudzających. Opiera się ona na zwiększeniu spożycia białka, przy jednoczesnym radykalnym ograniczeniu węglowodanów oraz tłuszczów. Kolejną z zasad, których należy przestrzegać w czasie jej stosowania, jest wdrożenie aktywności fizycznej oraz zadbanie o właściwe nawodnienie organizmu. Składa się z 4 faz, w których czasie wprowadza się do jadłospisu coraz to bardziej zróżnicowane posiłki. Uważa się ją za stosunkowo bezpieczną, gdy przyswaja się odpowiednią ilość kalorii oraz gdy nie trwa zbyt długo. Stosunkowo łatwo w niej jednak o niedobory. Dieta ta nie powinna być stosowana przez osoby z chorobami nerek czy wątroby, gdyż nadmierna podaż białka obciąża te narządy.

Dieta Dąbrowskiej

Dieta Dąbrowskiej to kolejna z metod na zrzucenie nadmiernej masy ciała dzięki restrykcyjnej eliminacji pokarmów. Opiera się na spożywaniu jedynie niektórych owoców i warzyw – o niskiej zawartości skrobi. Dzieli się ją na 2 etapy. Pierwszy z nich to „lecznicza głodówka”, a drugi to wychodzenie z diety. Nie jest ona uważana za dobry sposób na zrzucenie nadmiernych kilogramów, ponieważ nieprawidłowo przeprowadzony powrót do zróżnicowanego odżywania może spowodować efekt jojo. Dodatkowo bardzo szybko prowadzi do niedoborów. Istnieje także szereg przeciwwskazań do jej stosowania, które wynikają z restrykcyjnego ograniczania typów posiłków oraz ilości przyjmowanych kalorii.

Okno żywieniowe

Diet IF, która opiera się na oknie żywieniowym, nazywana jest także postem przerywanym. Ten sposób odżywania nie wyróżnia się typem spożywanych produktów, a czasem ich przyjmowania. Konieczne jest podzielenie doby na 2 okresy – okna żywieniowego, w którego czasie przyjmuje się posiłki oraz postu, gdy można spożywać jedynie płyny pozbawione kalorii. Najczęściej występują one w proporcji 8 godzin do 16 godzin. Warto pamiętać, aby spożywać wartościowe posiłki oraz pilnować ilości przyjmowanych kalorii i makroelementów (białek, tłuszczów i węglowodanów). Wielu specjalistów poleca stosowanie metody 80/20 (80% zdrowych wartościowych, zdrowych składników i 20% tzw. rekreacyjnych w ciągu dnia). Mimo że to dla wielu osób bezpieczna i zdrowa dieta, powinny unikać jej: kobiety w ciąży, osoby pracujące fizycznie, z zaburzeniami odżywania, cukrzycy, niskociśnieniowcy. Nie jest także wskazana dla dzieci poniżej 18 roku życia.

Dieta DASH

Dieta DASH to najzdrowszy sposób żywienia, który ujęliśmy w naszym zestawieniu. Powstała w celu pomocy w leczeniu nadciśnienia. Co ważne, w czasie jej trwania można spożywać prawie wszystko, na co ma się ochotę, ogranicza się jedynie spożycie sodu i tłuszczów, czyli: wysoko przetworzonych produktów, wędlin, a także czerwonego oraz tłustego mięsa, wędzonego, słodyczy i alkoholu. Posiłki powinny być przyjmowane regularnie, co 3 – 4 godziny. Warto zaznaczyć, że dzięki niewielkim ograniczeniom, dieta DASH może stanowić doskonały sposób na zdrowe schudnięcie, gdy zachowany zostanie deficyt kaloryczny, który musi zostać obliczony indywidualnie.