Dla wielu osób picie kawy jest bardzo ważnym, codziennym rytuałem. Pijemy ją w domach, pracy czy kawiarniach. Jednak bardzo często decydujemy się na zwykłą kawę z supermarketów. Niestety nie wyróżnia się ona najwyższą jakością. Warto więc zastanowić się nad kawą speciality, która może nas zaskoczyć swoim smakiem.
Jest to kawa, która zawiera najwyższej jakości ziarna. Jest ona dokładnie badana przez specjalistów, dzięki czemu mamy pewność, że otrzymujemy porządny produkt. Taka kawa będzie idealnym pomysłem na prezent. Podczas goszczenia swojej rodziny w domu, możesz ją zaskoczyć serwując wysokiej jakości kawę speciality. Poniżej dowiesz się, jak jest ona przygotowywana oraz dlaczego obecnie jest najlepsza na rynku.
Skąd wzięła się kawa speciality?
Po raz pierwszy użyto tego określenia w latach 70. ubiegłego wieku. Termin ten stworzyła Erna Knutsen do opisania ziaren najwyżej jakości, które uprawiane są w konkretnych warunkach mikroklimatycznych. Nie mogą one posiadać widocznych defektów. Obecnie jednak kawa speciality musi być dokładnie zbadana przez specjalistę, czyli Q-gradera.
Ocenianie kawy speciality
Q-grader to osoba, która posiada specjalistyczną wiedzę na temat ziaren oraz wysokie umiejętności sensoryczne. To właśnie na ich podstawie ocenia daną kawę. Podstawowym narzędziem pracy badacza jest zmysł smaku, zapachu oraz wzroku, dlatego umiejętności Q-gradera muszą być udokumentowane odpowiednim certyfikatem.
Kawa jest oceniana na podstawie 100-punktowej skali. Jednak zanim kawa ostatecznie zostanie poddana ocenie, należy ją zweryfikować pod kątem defektów. Dzielą się one na dwie kategorie, czyli pierwszego oraz drugiego stopnia. Pierwszy charakteryzuje się tym, że jeśli wystąpi chociaż raz, to dana kawa nie uzyska klasyfikacji speciality. Natomiast defekt drugiego stopnia może wystąpić jedynie 5 razy.
Po ocenie kawy (również wizualnej) przyznaje się jej konkretny wynik. Kawa typu speciality musi posiadać co najmniej 80 punktów na 100. Jest to bardzo wysoki poziom, dlatego jeśli posiadamy taką kawę to mamy pewność, że jest ona dobrej jakości.
Magazynowanie i transport
Jeżeli chodzi o kawę speciality należy jeszcze zwrócić uwagę na jej magazynowanie oraz transport. Ziarna, które wychodzą z upraw muszą pochodzić z najświeższych upraw. Magazyny, w których składuje się kawę muszą być odpowiednio dopasowane. Zła temperatura czy wilgotność może negatywnie wpłynąć na ziarna. Podobnie sprawa wygląda przy transporcie kawy. Jej przeniesienie do klienta powinno przebiegać w jak najszybszy sposób. Kawa w stanie surowym może być magazynowana do roku. Jeżeli będzie ona dłużej składowana może po wypaleniu stracić na swoim aromacie oraz smaku.
Jak widać kawa typu speciality jest bardzo starannie badana, aby ostatecznie klient otrzymał najwyższej jakości produkt. Jeżeli lubisz kawę i chcesz doświadczyć nowych doznań smakowych, warto się na nią zdecydować. Jest to również dobry pomysł na obdarowanie kogoś bliskiego niecodziennym produktem.