Jak każdego roku, 14. października przypada u nas Dzień Edukacji Narodowej, popularnie nazywany Dniem Nauczyciela. Z tej okazji silna grupa pedagogów zgierskich placówek oświatowych otrzymała nagrody za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Nasza kadra nauczycielska należy do najbardziej wykwalifikowanych grup zawodowych w mieście.

Dwadzieścia pięć osób: nauczycieli zgierskich przedszkoli, szkół podstawowych oraz Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego otrzymało w tym roku Nagrody Prezydenta Miasta Zgierza.

- Nie jest łatwo otrzymać taką nagrodę. Nauczyciel musi wypełnić łącznie aż sześć kryteriów oceny jego pracy: dydaktyczno-wychowawczej, opiekuńczej, a także w zakresie działalności pozaszkolnej - wyjaśnia Marek Lipiec, naczelnik Wydziału Edukacji i Młodzieży Urzędu Miasta Zgierza.

Dlatego kandydatury podlegają skrupulatnej selekcji a przyznanie wyróżnienia naprawdę świadczy o wysokich kwalifikacjach beneficjenta.

Wysoką jakość kadry pedagogicznej w Zgierzu potwierdzają statystyki. Na ogólną liczbę 513. uczących w miejskich placówkach oświatowych najwięcej, bo 254 osoby, to nauczyciele dyplomowani - czyli o najwyższym stopniu kwalifikacji. Mamy też stu pięćdziesięciu czterech nauczycieli mianowanych oraz 105 stanowisk zajmowanych przez pedagogów bez stopnia awansu. Można więc śmiało powiedzieć, że zgierscy nauczyciele są bardzo dobrze przygotowani do pracy z dziećmi.

Nowe pracownie przyrodnicze

Tegoroczne uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej - czyli, jak mówimy potocznie, Dnia Nauczyciela - odbywały się w Szkole Podstawowej nr 11. To nie przypadek: w tej właśnie placówce otwarta została nowa pracownia przyrodnicza, którą utworzono i wyposażono została dzięki funduszom pozyskanym z WFOŚiGW.

- Nasze szkoły dobrze sobie radzą z pozyskiwaniem środków zewnętrznych, na rozbudowę bazy dydaktycznej oraz doskonalenie kadry pedagogicznej w trosce o podnoszenie jakości kształcenia i wychowania - mówił na początku września, przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, Prezydent Miasta Zgierza, Przemysław Staniszewski.

Już niebawem do kolejnych dwóch nowych pracowni wejdą uczniowie szkół - SP 5 i SP 8. Dotychczas, w perspektywie mijającego roku, dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, udało się wyposażyć pracownie ekologiczne w zgierskich szkołach za łączną kwotę ponad 87. tysięcy złotych.

Pozyskiwanie środków zewnętrznych dla zgierskiej edukacji udaje się także dzięki udziałowi Miasta w projektach unijnych. Obecnie, za kwotę ponad pół miliona złotych (z czego wkład własny Miasta wynosi tylko 85 tysięcy) realizowany jest projekt dostosowywania miejsc w przedszkolach do potrzeb dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W miejskich placówkach nr 2 i 3, a także w oddziałach przedszkolnych Szkoły Podstawowej nr 1, można dzięki temu będzie nie tylko zainstalować w pomieszczeniach ułatwienia, zgodnie z potrzebami dzieci niepełnosprawnych, ale też kupić specjalistyczne pomoce dydaktyczne oraz zapewnić maluchom dodatkowe zajęcia umożliwiające im udział w wychowaniu przedszkolnym.

Wcześniej, dzięki finansowym środkom zewnętrznym (m.in. unijnym programom Erasmus czy Laboratoria Przyszłości, albo Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa) udawało się w Zgierzu kupować szkołom nowe pomoce dydaktyczne, organizować dodatkowe zajęcia językowe i pozalekcyjne dla dzieci, doposażać szkolne biblioteki.

Nowe szkolne boiska

Odrębna sprawa to pozyskiwanie przez Miasto środków na rozbudowę bazy sportowej wokół szkół. Do końca 2023 roku mają zakończyć się prace przy budowie boisk wielofunkcyjnych w szkołach podstawowych - SP nr 1, 4 i 6. Łączna wartość tych inwestycji to prawie 2 miliony złotych.

Warunki zdobywania wiedzy w zgierskich szkołach sukcesywnie się więc poprawiają. Efektem są coraz liczniejsze (do kilkudziesięciu w skali roku szkolnego) nagrody i wyróżnienia dla uczniów naszych szkół, startujących w konkursach na poziomie międzynarodowym, krajowym i wojewódzkim.