Hale stalowe

Jedną z kluczowych zalet hal stalowych jest to, że można je stosunkowo łatwo przebudować lub rozbudować wtedy, gdy firma zmienia profil działalności albo potrzebuje dodatkowej przestrzeni. Żeby dało się to zrobić, warto już na etapie koncepcji powiedzieć wykonawcy o swoich ewentualnych planach. Nawet jeżeli to odległa przyszłość. Dlaczego? Ponieważ wówczas nieco inaczej zostaną zaprojektowane m.in. elementy wokół obiektu.

Budownictwo przemysłowe zakłada, że tworzone hale stalowe będą użytkowane przez długie lata. Jednak w miarę rozwoju firm zmieniają się ich potrzeby. Niektóre już po krótkim czasie od ukończenia inwestycji potrzebują większej przestrzeni, bo np. wprowadzają kolejne produkty i muszą je gdzieś przechowywać. Inne przez dziesięć lat wykorzystują obiekty logistyczne, ale po tym czasie postanawiają przekształcić je w typowe hale magazynowe.

Możliwości jest wiele, bo przedsiębiorstwa nie stoją w miejscu. Muszą nadążać za trendami i potrzebami klientów, a do tego potrzebne są odpowiednie warunki lokalowe. M.in. dlatego firmy decydują się na budowę hal stalowych. Doceniają nie tylko niskie koszty inwestycji i krótki czas realizacji, lecz także łatwą adaptacje obiektów do aktualnych wymagań.

Jeśli hala przemysłowa ma być łatwa w rozbudowie, warto uwzględnić to już na etapie projektu, ale nie jest to wymóg konieczny.

Rozbudowa a konstrukcja hali i teren wokół obiektu

Wtedy, gdy wiadomo, że obiekt prawdopodobnie będzie rozbudowywany, projektanci muszą odpowiednio zaplanować konstrukcje hali. W tym celu dobiera się właściwe ramy stalowe i fundamenty, które utrzymają dodatkowe obciążenie bez ryzyka zniszczenia budynku. Dzięki temu w przyszłości nie trzeba będzie dokonywać w nich znaczących zmian, co znacznie obniży koszty inwestycji.

Jednocześnie ewentualna rozbudowa wpływa na koncepcję zagospodarowania terenu wokół hali. Przy założeniu, że obiekt zostanie poszerzony lub wydłużony, w projekcie tworzy się rezerwę, w obrysie której nie prowadzi się dróg dojazdowych, instalacji i nie przewiduje innych elementów. Co to daje? W razie rozbudowy nie ma konieczności przenoszenia np. instalacji elektrycznej, więc proces przebiega sprawniej.

Co jeszcze jest istotne? To, żeby uwzględniając powiększenie budynku, rozplanować rozkład okien, drzwi i doków załadowczych. Projekt wymaga bardzo dokładnego przemyślenia, żeby ewentualna ingerencja w już istniejący obiekt i jego otoczenie była jak najmniejsza. Taki może przygotować m.in. firma Commercecon (https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-stalowe/), która od 20 lat buduje i modernizuje hale stalowe – konstrukcje stalowe i hybrydowe.

hale stalowe

Jak projektować instalacje wewnętrzne i zewnętrzne?

Projektując hale przemysłowe pod rozbudowę, powinno się wziąć pod uwagę także instalacje wewnętrze. Np. przygotować rozdzielnię elektryczną tak, żeby dało się zasilić również planowany etap, a instalację grzewczą tak, żeby w pomieszczeniu technicznym było miejsce na dodatkowe urządzenia.

To samo dotyczy instalacji zewnętrznych. Ich przebieg wytycza ewentualna rezerwa zostawiona przez projektantów na poczet rozbudowy.

Tak naprawdę im więcej zostanie przygotowane od razu, tym łatwiej, taniej i szybciej przeprowadzi się prace związane z powiększeniem obiektu w przyszłości.