Paleta NCS to system porządkujący kolory na podstawie percepcji człowieka. Zawiera kilka tysięcy kolorów, które były badane przez ponad 60 lat. Kolory NCS są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Z licencji tej palety korzystają tysiące przedsiębiorstw w ponad 60 państwach na wszystkich kontynentach. Popularność tego rozwiązania wynika z tego, że umożliwia ono na przypisanie symbolu praktycznie każdemu kolorowi. Co ciekawe, nie stanowi to problemu bez względu na to, na jakim materiale lub fakturze występuje. W konsekwencji kolory NCS pozwalają na analizowanie ich i tworzenie nowych odcieni na swojej podstawie. To bardzo wygodna opcja zarówno dla klientów, jak i sprzedawców. Jednocześnie jest to przykład tego, w jaki sposób można ułatwić komunikację bez konieczności wdrażania bardzo skomplikowanych rozwiązań. Mimo wszystkich plusów palety kolorów NCS do pobrania konsumenci miewają wątpliwości odnośnie do tego, czy barwy prezentują się w rzeczywistości równie dobrze, jaj na wzorniku.

Kolory NCS — czy na ścianie będą takie same jak na wzorniku?

Kolory NCS to paleta zawierająca kilka tysięcy barw. Wydawać by się mogło, że taka sytuacja znacznie ułatwia proces wyboru, ale niestety w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Im więcej możliwości, tym większa trudność w podjęciu ostatecznej decyzji. Producenci farb do ścian doskonale zdają sobie z takiego stanu rzeczy, dlatego udostępniają klientom dostęp do znacznie mniejszej liczby odcieni. Wiele osób zastanawia się czy farba, jaką wybrali na podstawie wzornika, będzie prezentowała się identycznie w rzeczywistości. Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest jednoznaczna.

Otóż kolor będzie dokładnie taki sam, ale tylko wtedy, gdy konsument zapewni mu warunki bliźniacze do tych, w których oglądał do w sklepie. Chodzi o otaczającą przestrzeń, światło i jego natężenie oraz inne czynniki wpływające na wygląd barwy. Jeśli w sklepie było nieco ciemniej, niż w pomieszczeniu, w którym docelowo ma zostać położona farba, to efekt może wydawać się nieco inny, choć tak naprawdę nie będzie różnił się od oryginału. Co więcej, różnice mogą być powodowane również tym na warstwę, jakiej farby jest nakładana kolejna. Najlepiej jest malować białe ściany, ponieważ inne kolory mogą powodować przebijanie się i w konsekwencji wyglądać mało estetycznie.

Kolory NCS — czy na ścianie będą prezentowały się tak samo, jak na wzorniku?

Interesujący dla wielu może wydać się również fakt, że niektóre farby osiągają swoją ostateczną wersję dopiero kilka dni po całkowitym wyschnięciu. Szczególnie dotyczy to różnych odcieni szarości. Niezwykle często początkowo prezentują się ona tak, jakby były na nich lekkie naleciałości fioletu lub błękitu, a z czasem stają się dokładnym odzwierciedleniem tego, co klient widział na wzorniku.

Jakie marki korzystają z kolorów NCS?

Warto wiedzieć, że kolory NCS są wykorzystywane przez najbardziej renomowanych producentów farb. Wśród nich na największą uwagę zasługują przedsiębiorstwa takie jak Beckers oraz Tikkurila. Pamiętajmy jednak o tym, że większość marek zajmujących się tworzeniem artykułów malarskich, udostępnia także swoją własną paletę kolorów, która najczęściej jest efektem mieszania barw NCS.

Czasami zdarza się również, że na autorskich wzornikach widnieją identyczne symbole, co na palecie NCS. Osoby, które nie orientują się zbyt dobrze w obrębie tej dziedziny, powinny skorzystać z możliwości skonsultowania swoich wszelkich wątpliwości z fachowcem. Specjalistów tego typu można spotkać w większości sieciowych sklepów budowlanych, a także w warszawskim Studiu Farb Pigmentologia.