Życie i twórczość jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy – Bolesława Prusa, były motywem przewodnim XIII edycji Konkursu Wiedzy o Patronach Szkół Ponadgimnazjalnych. Autor „Lalki”, „Faraona”, „Anielki”, czy „Katarynki”, tak naprawdę nazywał się Aleksander Głowacki i był uznawany za współtwórcę polskiego realizmu.

Gospodarzem tegorocznej edycji, pod honorowym patronatem m.in. starosty zgierskiego – Bogdana Jaroty, była Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zgierzu, która nosi imię Bolesława Prusa. Konkurs dotyczył znajomości lektur szkolnych oraz życia i działalności pisarza, a także historii zgierskiej biblioteki. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na pytania, typu: na ślubie, którego wybitnego polskiego pisarza, Bolesław Prus był świadkiem, kto wyreżyserował pierwszą filmową adaptację „Lalki”, jaki tytuł nosiła pierwotna wersja „Anielki” oraz w jakich powstaniach uczestniczyli dwaj bohaterowie „Lalki” – Ignacy Rzecki i Stanisław Wokulski.       

Tegorocznymi zwycięzcami konkursu zostali uczniowie z Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta w Zgierzu. – W naszych przygotowaniach głównie skupiałyśmy się na „Lalce”, ale też na biografii samego Bolesława Prusa oraz wydarzeniach związanych z biblioteką – mówią zgodnie Oliwia Augustyniak i Agata Karasińska, dla których był to pierwszy udział w konkursie. – Pytania były bardzo wymagające, szczególnie te dotyczące drugoplanowych aktorów grających w filmowej wersji „Lalki” oraz stowarzyszeń działających na terenie biblioteki.

Drugie miejsce zajęli: Patrycja Marciniak i Kacper Firkowski z Zespołu Szkół Nr 1 im. J.S. Cezaka w Zgierzu, zaś trzecie, uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego w Ozorkowie – Filip Kaczmarek i Kacper Zakrzewski. – Cieszę się, że kontynuujecie tę ciekawą formę poznawania wielkich pisarzy naszego kraju, będących patronami szkół i instytucji – mówił podczas podsumowania Adam Świniuch, członek Zarządu Powiatu Zgierskiego.

Warto dodać, że oprócz nagród dla najlepszych, każdy z uczestników konkursu, dzięki dofinansowaniu m.in. z budżetu powiatu zgierskiego, weźmie udział w wycieczce do Warszawy, śladami miejsc z powieści Bolesława Prusa.