Herbata na trawienie – jakie zioła będą w stanie nam pomóc?

Skutkami niestrawności jest ból brzucha, wzdęcia, gazy oraz nudności. Do ich pojawienia się, przyczynia się ciężkostrawna dieta, ale też choroby układu pokarmowego. Domowymi sposobami są chociażby ziołowe herbaty. W ich skład, często wchodzą przeróżne zioła na trawienie m.in. koper włosi lub mięta pieprzowa. Jakie zatem powinniśmy wybrać zioła na niestrawność?

Herbata na trawienie, kiedy dopada nas niestrawność

Herbata na trawienie jest świetnym rozwiązaniem, aby wesprzeć swój układ pokarmowy. Obecne w nich zioła, pomagają w walce z niestrawnością i eliminowaniem nadmiaru gazów, zaparć czy też bólu brzucha. To doskonały sposób walki ze wszelkimi kłopotami z trawieniem.

Najlepsza herbata ziołowa w swoim składzie będzie posiadać dobre zioła na trawienie. Chociażby miętę pieprzową, dziurawiec albo skrzyp. W trawieniu pomaga też pokrzywa, która jest bardzo bogata w witaminę K, C, oraz A. Pokrzywa poprawia metabolizm, a co za tym idzie, bezpośrednio wpływa też na utratę masy ciała. Dzięki niej, układ trawienny może pozbyć się nadmiaru żółci, a to usprawni funkcjonowanie trzustki i żołądka.

Herbaty ziołowe na trawienie, często zawierają miętę pieprzową, która doskonale sprawdza się w leczeniu skurczy żołądka i brzucha, a także wszelkich zaburzeń trawienia i niestrawności. Mięta sprawia, że soki żołądkowe zaczynają być intensywnie wytwarzane, a dzięki temu pokarmy wchłanianie i trawione są o wiele szybciej.

Zioła na trawienie – jakie wybrać?

Bardzo chwalone jest też działanie kopru włoskiego, który doskonale radzi sobie z dolegliwościami trawiennymi, a szczególe kiedy chodzi o przewlekłe wzdęcia. Koper włoski powoduje, że redukuje się napięcie mięśni gładkich, co pomaga wyeliminować skurcze brzucha, które wzdęcia powodują. Jeżeli napar z kopru włoskiego na stałe będzie przez nas stosowany, praca naszego żołądka będzie o wiele wydajniejsza, a to pozwoli mu prawidłowo funkcjonować.

Kurkuma z kolei łagodzi dolegliwości żołądkowe. Działanie przeciwzapalne oraz rozkurczające zawdzięcza ona polifenolowi stosowanemu w terapii wątroby oraz jelita cienkiego. Poza tym kurkuma regeneruje wątrobę, pobudzając do wytwarzania większej ilości żółci, dlatego warto, aby herbata na wątrobę zawierała w sobie kurkumę.

Na dolegliwości trawienne, dobrym sposobem jest wyciąg z ziela karczocha. Zwalcza dyskomfort po ciężkostrawnych posiłkach, ale też wzdęcia oraz zaparcia. Stan układu pokarmowego ulega poprawie, dzięki obecności cynaryny, która posiada żółciopędne działanie.

Jako, że ziołowe herbaty nie mają w sobie żadnych substancji toksycznych, a także innych polepszaczy smakowych i zapachowych, doskonale sprawdzają się jako skuteczny i przede wszystkim naturalny sposób na leczenie niestrawności i wspomaganie trawienia pokarmów. Wyżej wspomniane zioła, stanowią też skład naturalnych tabletek na trawienie, które znajdziemy w aptekach.

Jak zwalczać niestrawność domowymi sposobami?

Aby uniknąć przykrych dolegliwości, należy stosować dobrą, zbilansowaną dietę na niestrawność. Oznacza to, że warto przestawić się na potrawy lekkostrawne, czyli warzywa na parze, pełnoziarniste pieczywo oraz miękkie owoce.

Jeżeli często dolegają nam wzdęcia, bóle brzucha oraz nadmierne gazy po wszystkich posiłkach, oznacza to, że powinniśmy unikać – czekolady, alkoholu, kawy, soli, przypraw, napojów gazowanych, tłustych potraw, cukru, smażonego mięsa oraz wysoko przetworzonej żywności.

Na niestrawność i wszelkie problemy z trawieniem, rekomenduje się spożywanie dwóch litrów płynów każdego dnia. Dieta na trawienie powinna także uwzględnić ziołowe herbaty. Jako, że posiadają one sporo odżywczych wartości, smakowych i aromatycznych walorów, bardzo atrakcyjnie uzupełnią nasze codzienne menu. Wszelkie płyny jakie będziemy przyjmować, muszą stanowić wsparcie dla pracy naszych jelit, a także zwalczać pojawiające się dolegliwości w układzie pokarmowym.