Pomimo pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, a także wszystkich komisji Rady Powiatu Zgierskiego, powiatowi radni nie udzielili dziś Zarządowi Powiatu Zgierskiego absolutorium za wykonanie budżetu za 2019 r., a wcześniej wotum zaufania.
Na poprawę infrastruktury drogowej, z budżetu powiatu zgierskiego, wydano blisko 7,1 mln zł. Za tę kwotę udało się m.in.:
- przebudować skrzyżowanie dróg powiatowych – ul. Parzęczewską z ul. Gałczyńskiego w Zgierzu,
- wykonać nakładkę asfaltową na ul. Okołowicza w m. Krzywiec (gm. Aleksandrów Łódzki),
- wykonać nakładkę asfaltową na drodze powiatowej Nr 5116 E relacji Popów – Mięsośnia (gm. Głowno) – granica powiatu (Waliszew),
- wybudować chodnik w pasie drogi powiatowej Nr 2513 E w m. Maszkowice, (gm. Ozorków)
- wykonać nakładkę asfaltową w pasie drogi powiatowej Nr 3705 E relacji Parzęczew - granica powiatu (Budzynek), gm. Parzęczew - II etap
- wyremontować chodnik na ul. Targowej w Głownie.
Kontynuowany jest także, wspólnie z ozorkowskim samorządem, II etap projektu „Przebudowa układu komunikacyjnego w Ozorkowie w celu zapewnienia bezpośredniego połączenia ze strategicznymi centrami logistycznymi”.
Z kolei na bieżące utrzymanie dróg, w ubiegłym roku, powiat zgierski wydał prawie 1,4 mln zł.
W 2019 roku, w budżecie powiatu zgierskiego, znalazły się również pieniądze na inwestycje budowlane. Termomodernizacji doczekał się budynek Zespołu Szkół Specjalnych w Aleksandrowie Łódzkim, wybudowano nowy Dom Dziecka w Dąbrówce oraz wyremontowano salę gimnastyczną przy Zespole Szkół Nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka w Zgierzu.
Wśród zrealizowanych projektów miękkich znalazł się m.in. ten dotyczący utworzenia miejsca do przeprowadzania zajęć edukacji ekologicznej i przyrodniczej w Zespole Szkół Specjalnych w Ozorkowie. Efektem tego projektu jest przeprowadzenie przez szkołę warsztatów ekologicznych, konkursów międzyszkolnych, wycieczek i zajęć poznawczo-edukacyjnych, a także zakup pomocy dydaktycznych.
Podczas dzisiejszej sesji rada, większością głosów, podjęła decyzję o zamiarze likwidacji Centrum Kultury Powiatu Zgierskiego. Przypomnijmy, że placówka została powołana do życia w 2016 r. Inicjatywa ta była związana z planowaną modernizacją i rozbudową, ze środków europejskich, budynku będącego siedzibą Młodzieżowego Domu Kultury w Zgierzu. Aby skorzystać ze środków zewnętrznych trzeba było dokonać zmiany formuły placówki z oświatowej na instytucję kultury. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do uchwały o zamiarze likwidacji, „CKPZ do dnia dzisiejszego nie podjęło swoich zadań statutowych i funkcjonuje w szczątkowej formie nie zatrudniając merytorycznych pracowników”.
Zamiar likwidacji Centrum Kultury Powiatu Zgierskiego nie wpłynie w żaden sposób na obecną pracę Młodzieżowego Domu Kultury, który będzie działać jak dotychczas.
http://www.powiat.zgierz.pl/aktualnosci/2020/czerwiec-2020/czerwcowa-sesja-rady-za-nami#cnt