Warto pamiętać o tym, że kominki również wymagają cyklicznych przeglądów i odpowiedniej konserwacji. Nie różnią się one od innych urządzeń grzewczych, dlatego warto o to zadbać. W tym artykule poznasz najważniejsze zasady, dzięki którym unikniesz poważniejszych problemów. W ten sposób będziesz mógł cieszyć się prawidłowo działającym kominkiem we Wrocławiu.

Opał

Jest to bardzo ważna kwestia, jeśli posiadasz kominek. Obecnie nadal sporo ludzi powtarza ten sam problem korzystając z niewłaściwego materiału opałowego. Musimy stawiać na wysokiej jakości suche drewno, które ogrzeje nasz dom i nie spowoduje cofania się dymu w kominie. Dzięki temu zapewnimy sobie maksymalny komfort podczas korzystania z kominka. Najlepszym opałem jest drewno liściaste, które zawiera niewiele związków żywicznych. Na jakość drewna wpływa jego gęstość oraz twardość. Uzyskamy najlepszy efekt, jeśli skorzystamy z dobrze wysuszonego drewna.

Należy unikać palenia drewnem iglastym. Zawiera ono sporo żywicy, która może stworzyć na wewnętrznych powierzchniach trudny do usunięcia osad. Nie warto używać również drewna lakierowanego, klejonego ani takiego, które miało styczność z środkami chemicznymi. Mogą one zniszczyć wkład kominkowe przez substancje chemiczne oraz szkodliwie oddziałują na środowisko, jak i nasze zdrowie.

Przeglądy

Przed samym rozpoczęciem sezonu grzewczego warto sprawdzić drożność naszej instalacji, w której odprowadzamy spaliny. Konserwacja komina dymowego powinna być robiona co najmniej dwa razy w roku. Dzięki drożnemu kominowi zapewnimy sobie prawidłowy ciąg kominowy, który umożliwi nam bezpieczne, jak i efektywne spalanie drewna w kominku.

Do wyczyszczenia komina najlepiej zatrudnić specjalistę, który posiada w tym odpowiednie doświadczenie. Jest to o tyle ważna kwestia, że warto ją powierzyć osobie, która posiada kwalifikacje do tego. My natomiast możemy oczyścić komin z nieczystości, które nagromadziły się przy eksploatacji kominka. Wystarczy otworzyć drzwiczki i opróżnić je z nagromadzonych tam zanieczyszczeń. Możemy również sprawdzić stan uszczelnień korpusu paleniska, uszczelek drzwi oraz szyby. W przypadku, gdy są one zużyte, warto je wymienić na nowe.

 Jak prawidłowo dbać o kominek

Takie działania prowadzone na własną rękę wpływają pozytywnie na proces spalania w kominku. Dzięki temu eliminujemy niekontrolowany dopływ powietrza oraz zapobiegamy unoszeniu się nieprzyjemnego zapachu podczas gdy nie palimy w naszym kominku. Najczęściej wymieniać powinniśmy uszczelki szyby oraz drzwi.

Najczęstsze błędy

Bardzo często zdarza się tak, że użytkownicy kominków popełniają te same błędy na przestrzeni wielu lat. Najczęstszym z nich jest wybór złego opału, który uniemożliwia wydaje palenie. Pieniądze, które w ten sposób oszczędzają często później wydają na naprawdę kominka. Warto pamiętać również o regularnym czyszczeniu komina (przynajmniej dwa razy w roku).

Jeżeli decydujemy się na samodzielne czyszczenie kominka wewnątrz naszego domu powinniśmy zrezygnować z domowych środków. Na rynku znajdziecie mnóstwo specjalnych preparatów, które idealnie nadają się do konserwacji elementów żeliwnych oraz szyby. Ostatnią rzeczą, o której trzeba pamiętać to to, że prace konserwacyjne powinny być wykonywane tylko na wystudzonym kominku. W ten sposób nie będziemy go narażać na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo zadbamy o nasze własne bezpieczeństwo.

Dzięki stosowaniu tych wszystkich porad możemy być pewni, że nasz kominek posłuży nam jeszcze przez wiele lat. Wystarczy się do tego odpowiednio zabrać i zatrudnić fachowców do regularnych przeglądów.