Do 10 lipca trwała elektroniczna rekrutacja kandydatów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych. Młode osoby, które ukończyły klasę ósmą, mogły ubiegać o miejsce w maksymalnie trzech placówkach oświatowych, wskazując jako pierwszą preferencję tę szkołę i tę klasę, na przyjęciu do której najbardziej im zależało. Mieli także możliwość, w ramach drugiej i kolejnych preferencji, wskazać inny oddział w wybranej szkole (nie przekraczając limitu trzech szkół).

Po tym, zamkniętym już etapie możemy stwierdzić, że spośród szkół prowadzonych przez Powiat Zgierski, największym zainteresowaniem tegorocznych absolwentów podstawówek cieszyły się kierunki techniczne:

  • technik grafiki i poligrafii w Zespole Szkół nr 1 im. J. S. Cezaka w Zgierzu (31 os. na 15 miejsc, ale jest szansa na utworzenie pełnej 30-osobowej klasy);
  • technik fotografii i multimediów w ZS nr 1 w Zgierzu (29 kandydatów na 15 miejsc – jak wyżej, powstanie pełna 30-osobowa klasa na tym kierunku);
  • technik informatyk w Zespole Szkół Zawodowych im. S. Staszica w Aleksandrowie Łódzkim (22 kandydatów na 15 miejsc);
  • technik informatyk w Zespole Szkół Zawodowych w Ozorkowie (35 kandydatów na 30 miejsc);
  • technik programista w Zgierskim Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II (20 kandydatów na 15 miejsc);
  • technik żywienia i usług gastronomicznych w ZS nr 1 w Zgierzu (19 os. na 15 miejsc).

Spośród powiatowych szkół ogólnokształcących, najczęściej wybierane przez kandydatów były klasy:

  • Ic (biologiczna) i Ib (humanistyczna) w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Ozorkowie (odpowiednio: 38 i 31 kandydatów na 30 miejsc)
  • Ib i Ic (ogólne z rozszerzeniami, które wybiorą uczniowie) w Zespole Licealno-Sportowym w Aleksandrowie Łódzkim (odpowiednio po 32 i 34 kandydatów na 30 miejsc)

Co preferencje kandydatów mówią nam na temat oczekiwań młodego pokolenia i oferty powiatowych szkół?

- Pierwszy wybór wskazuje na to, że młodzi ludzie chcą zdobywać zawody przyszłościowe zarówno pod względem poznawanych w toku kształcenia technologii, jak i możliwości pracy zdalnej, co wydaje się znakiem czasów, w jakich przyszło nam żyć – zauważa wicestarosta zgierski Dominik Gabrysiak. - Z kolei duże zainteresowanie zawodem technika żywienia i usług gastronomicznych świadczy o rosnącej świadomości wśród młodzieży na temat tego, że ludzie zwracają coraz większą uwagę na to, jak prawidłowo się odżywiać i cenią wykwalifikowanych kucharzy.

Nasze szkoły na pewno mogą poszczycić się wysokim poziomem zdawalności, zarówno egzaminów maturalnych, jak i zawodowych – kontynuuje wicestarosta - Oferta kształcenia jest na bieżąco aktualizowana, dostosowywana zarówno do zainteresowań uczniów, jak i potrzeb rynku pracy. Proponowane kierunki są opiniowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Zgierzu, by absolwenci mogli bez problemu znaleźć zatrudnienie na lokalnym rynku.Chciałbym tu zwrócić uwagę na nowości w naszej ofercie, w tym możliwość zdobycia w ZZSP zawodu technika odnawialnych źródeł energii. Jestem przekonany, że za 5 lat absolwenci „klasy OZE” bez problemu znajdą pracę. Spodziewam się też, że w przyszłym roku będzie duże zainteresowanie nauką w klasie, w której młodzież będzie zdobywać wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa i nowych technik informatycznych. Taka klasa zostanie utworzona w roku szkolnym 2021/2022 w ozorkowskim Zespole Szkół Ogólnokształcących – jedynej w województwie szkole, która uzyskała w tym zakresie certyfikat Ministerstwa Obrony Narodowej.

31 lipca tegoroczni absolwenci szkół podstawowych poznają wyniki egzaminu ósmoklasisty. Od tego momentu, znając już sumę punktów uzyskaną na świadectwie i na egzaminie, do 4 sierpnia do godz. 15.00 , będą mieli czas na zmianę swojego pierwotnego wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Niezmiennie polecamy ich uwadze wszystkie nasze powiatowe placówki:

  • Zespół Licealno-Sportowy w Aleksandrowie Łódzkim - SMS-LO im. Mikołaja Kopernika

  • Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Aleksandrowie Łódzkim

  • I Liceum Ogólnokształcące w Głownie

  • Zespół Szkół nr 1 im. prof. R. A. Cebertowicza w Głownie

  • I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie

  • Zespół Szkół Zawodowych w Ozorkowie

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Stanisława Staszica w Zgierzu

  • Zespół Szkół nr 1 im. J. S. Cezaka w Zgierzu

  • Zgierski Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II

Warto jeszcze wspomnieć, że nabór do szkół ponadpodstawowych trwał do 10 lipca, ale w tym roku wcześniej, bo od 15 do 22 czerwca, prowadzono rekrutację do klas mistrzostwa sportowego oraz klas dwujęzycznych (np. w zgierskim LO im S. Staszica czy w ZZSP na kierunku programista dwujęzyczny). Kandydaci do klas sportowych musieli, w terminach wskazanych przez MEN, przejść test sprawnościowy, a kandydaci do klas dwujęzycznych – test uzdolnień kierunkowych. Osoby, które nie zdążyły zarejestrować się w skróconym w tym roku terminie naboru do takich klas, będą miały jeszcze szansę dostać się do nich w wyniku naboru uzupełniającego. Ten – we wszystkich szkołach, które będą dysponowały wolnymi miejscami – odbędzie się po 19 sierpnia.





Powiat Zgierz: Młodzież chce się kształcić w zawodach poszukiwanych...