Czas wymuszonej nauką zdalną nieobecności uczniów w szkole, w I Liceum Ogólnokształcącym w Głownie wykorzystano na rozwiązanie problemu, jakim było zawilgocenie części dolnego ciągu komunikacyjnego i pracowni, znajdujących się poniżej parteru.

Wnikająca do gruntu woda opadowa wsiąkała w fundamenty, które był odizolowane do głębokości 1,5 metra. Niezbędne dla całkowitego zabezpieczenie ścian przed wilgocią okazało się uzupełnienie izolacji i docieplenia fundamentów do głębokości 2,2 m. Realizację tego zadania, na najbardziej narażonym na zawilgocenie 52-metrowym odcinku murów, od strony wewnętrznego dziedzińca szkoły, powierzono firmie Łukasza Balei z Głowna. Prace zrealizowano w listopadzie.

- Fundamenty zostały oczyszczone, uzupełniliśmy brakującą izolację styropianową i zamontowaliśmy specjalne wodoszczelne maty betonitowe, które sprawią, ze wilgoć nie będzie już dochodziła do ścian. Wody opadowe zostały odprowadzone do studzienek burzowych – informuje wykonawca.Zawilgocone ściany wewnętrzne osuszono i odmalowano.

- Bardzo się cieszę, bo kiedy nasi uczniowie wrócą do szkoły, będą mogli korzystać ze wszystkich pomieszczeń – mówi dyrektor szkoły Iwona Mokras-Wosik.

Odbioru prac, ze strony władz starostwa, dokonał 2 grudnia członek Zarządu Powiatu Zgierskiego Wojciech Brzeski.

- Na korytarzu i w pracowni gromadziła się woda, co powodowało, że okresowo nie można było z nich korzystać, na ścianach pojawiał się grzyb.Zastanawialiśmy się, skąd ta woda? Dopiero wykonanie odkrywki fundamentów pozwoliło odnaleźć źródło problemu i go rozwiązać – podsumowuje zakończoną inwestycję Wojciech Brzeski.

Izolacja i docieplenie fundamentów I LO w Głownie, wraz z osuszeniem ścian, kosztowało prawie 80 tys. zł.


Powiat Zgierz: Zabezpieczono fundamenty I LO w Głownie