Kółka i akcesoria do hulajnogi – przewodnik

Z biegiem czasu coraz bardziej rośnie liczba zadowolonych użytkowników hulajnóg wszelkiego typu. Dzięki nim jesteśmy w stanie swobodnie poruszać się po mieście nawet w godzinach szczytu i bezproblemowo dotrzeć w dowolne miejsce. Jak jednak powinniśmy dbać o naszą hulajnogę, aby nam jak najdłużej służyła? Które kółka, łożyska i obejmę powinniśmy wybrać? Jakie jeszcze akcesoria mogą się okazać przydatne?

Jakie kółka do hulajnogi powinniśmy wybrać?

Kółka stanowią podstawowy element konstrukcji naszej hulajnogi. Jeśli chcemy zatem, aby korzystanie z niej było dla nas przyjemnością, powinniśmy zadbać o wyposażenie naszej hulajnogi w odpowiedniej jakości części. Z technicznego punktu widzenia jednak równie istotny wskaźnik będzie stanowił nasz styl jazdy. To, jakiego rodzaju kółka ostatecznie wybierzemy będzie zależało choćby od tego, jakie prędkości mamy zamiar osiągać przy użyciu naszej hulajnogi oraz jak wysoka zwrotność będzie nam potrzebna w przypadku danego zastosowania.

Duże kółka – większa prędkość

O dużych kołach w hulajnodze mówimy w sytuacji, w której ich średnica wynosi od 180 do 230 mm. Taka konfiguracja ma swoje niekwestionowane zalety. Możemy do nich zaliczyć między innymi:

  • Wyższą możliwą do osiągnięcia szybkość jazdy
  • Większą wydajność hulajnogi (przejedziemy większy dystans na jednym odepchnięciu – zaleta ta dotyczy jedynie modeli manualnych)
  • Lepsze przystosowanie do trudnego podłoża. Duże koła świetnie poradzą sobie z nierówną nawierzchnią, czy nawet jazdą terenową.

Jakie są zatem ujemne strony kół o wysokiej średnicy?

  • Niższa zwrotność niż w przypadku mniejszych kółek
  • Większe zużycie akumulatora (dla modeli napędzanych elektrycznie)
  • Wyższy promień skrętu i mniejsza kontrola nad hulajnogą. Hamowanie przy średnicy kół powyżej 180 mm może być znacznie trudniejsze niż przy wykorzystaniu tych o średnicy 100 mm.

Koła małe i średnie – świetny wybór do hulajnogi wyczynowej

Jeśli jednak zależy nam na uzyskaniu w czasie jazdy lepszej kontroli nad hulajnogą oraz właściwościach, dzięki którym uzyska ona maksymalną zwrotność, model wyczynowy będzie świetnym wyborem. Kółka do hulajnogi wyczynowej zostały skonstruowane z myślą o zapewnieniu użytkownikowi maksymalnej przyczepności i kontroli nad hulajnogą. W tym wypadku będziemy mieli do czynienia z kołami o średnicy wynoszącej od 100 do 165 mm. Odpowiednio – im niższa będzie średnica kół, na które się zdecydujemy, tym łatwiej będzie nam zapanować nad hulajnogą nawet w wymagających okolicznościach, takich jak zjazdy ze stromych wzniesień. Jest to właściwość szczególnie istotna dla tych, którzy mają w planach uprawianie jazdy wyczynowej na hulajnodze.

Nie bez znaczenia pozostaje również twardość kół – im wyższy jej współczynnik tym większą prędkość będziemy mogli osiągnąć. Pamiętajmy jednak, że będzie się to odbywało kosztem przyczepności naszej hulajnogi. Jeśli zatem jeździmy głównie w terenie – stawiajmy na koła o twardości wynoszącej minimum 85A.

Pozostałe akcesoria – wybór odpowiednich części

Niemniej istotną sprawą będzie wybór odpowiednich łożysk oraz obejmy. Na co powinniśmy zwrócić w tym wypadku szczególną uwagę?

Standardy łożysk – jak się w nich odnaleźć?

Łożyska kół w hulajnodze są elementem, dzięki któremu nasza konstrukcja może być ruchoma. Warto zatem zadbać o wyposażenie swojej hulajnogi w łożyska o wysokim standardzie, które pozwolą nam na osiąganie większych prędkości i pełniejsze wykorzystanie potencjału naszej hulajnogi. Jak rozpoznać łożyska dobrej jakości?

Większość dostępnych na rynku modeli łożysk posiada sklasyfikowaną zgodnie ze standardem ABEC klasę, informującą nas o sprawności danego podzespołu. I tak na największą prędkość możemy liczyć przy wykorzystaniu łożysk o standardzie ABEC-9, na największy opór zaś natkniemy się wyposażając hulajnogę w łożyska pierwszej klasy.

Obejma – jak wybrać najlepszą?

Jeżeli zaś chodzi o wybór dobrej obejmy – zadbajmy przede wszystkim o to, aby stanowiła ona solidną podstawę naszej konstrukcji. Jej zadanie polega bowiem na zespajaniu kierownicy oraz widelca (części, do której montujemy przednie koło hulajnogi). Sprawą kluczową jest w tym wypadku ilość punktów podparcia. Kupując obejmę czterośrubową nie tylko zapewniamy sobie bezpieczniejszą jazdę, ale także jesteśmy w stanie znacząco wydłużyć żywotność naszej hulajnogi. Pamiętajmy też o konieczności jak najczęstszego dokręcania śrub obejmy – minimum raz na każde skorzystanie z hulajnogi. Jest to szczególnie istotne w przypadku modeli wyczynowych, wyjątkowo narażonych na poluzowanie konstrukcji.

Rozwiązanie dla każdego

Niezależnie od tego, czy Twoim zamierzeniem jest jazda szybkościowa czy wyczynowa, w ofercie Decathlon znajdziesz zarówno hulajnogi, jak i przeznaczone do nich podzespoły, które pozwolą Ci na skonstruowanie pojazdu najbardziej odpowiadającego Twoim potrzebom. Pamiętaj, żeby przed dokonaniem właściwego wyboru dokładnie zapoznać się z charakterystyką określonego rodzaju hulajnogi, łożysk oraz kółek. W ten sposób zoptymalizujesz jej konstrukcję do swojego stylu jazdy oraz zapewnisz sobie najlepsze wrażenia, dostosowane do Twoich osobistych preferencji.