Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zgierz

Ubezpieczenie szyb samochodowych – co obejmuje?

Szyby samochodowe często ulegają uszkodzeniu – zarówno przez drobne kamyki wprawione w ruch przez inne pojazdy, jak i w związku z wandalizmem. Z tego powodu wiele osób decyduje się na wykupienie specjalnej polisy zabezpieczającej ten element auta. Co dokładnie obejmuje ubezpieczenie szyb samochodowych, ile kosztuje i na jaką ochronę warto postawić?

Ubezpieczenie szyb w pojazdach

Ochrona szyb samochodowych jest jedną z opcji standardowego ubezpieczenia AC, jednak wiele osób decyduje się na dokupienie dodatkowej polisy. Z czego to wynika? Skorzystanie z odszkodowania za uszkodzoną szybę może pozbawić klienta ubezpieczalni zniżek za bezwypadkową jazdę i korzystanie z pojazdu. Wówczas znacznie bardziej opłacalną opcją staje się wykupienie osobnej polisy obejmującej wyłącznie ochronę szyb.

Warto pamiętać o tym, że zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce nie można poruszać się po drogach pojazdem, który nie zapewnia bezpieczeństwa pasażerom, kierowcy i innym uczestnikom ruchu drogowego. Oznacza to, że w razie kontroli posiadacz samochodu z uszkodzoną szybą prawdopodobnie dostanie mandat. Z tego powodu w razie zniszczenia tego elementu, należy go niezwłocznie wymienić. Pomoże w tym aktywne ubezpieczenie.

Co obejmuje ubezpieczenie szyb?

Dokładny zakres ochrony zależy wyłącznie od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Oferty poszczególnych firm znacznie się od siebie różnią, dlatego przed podpisaniem umowy należy upewnić się, co dokładnie obejmuje polisa.

Najczęstsze zdarzenia objęte ubezpieczeniem szyb to uszkodzenia, których przyczynami były:

  • działanie osób trzecich,
  • próby włamania,
  • wypadki drogowe z udziałem innych pojazdów,
  • grad,
  • spadające gałęzie,
  • odpryskujące kamyki.

W niektórych przypadkach w umowie mogą znaleźć się wyłączenia, które uniemożliwiają przyznanie odszkodowania w konkretnych sytuacjach. Z tego powodu tak ważne jest sprawdzenie dokładnych warunków polisy przed jej wykupieniem. W tym celu warto skorzystać z internetowych porównywarek, które znajdziesz na stronie https://rankomat.pl. Pozwalają one na przejrzyste zestawienie poszczególnych ofert i dopasowanie odpowiedniego ubezpieczenia szyb do własnych potrzeb.

Ubezpieczenie szyb samochodowych na rankomat.pl może również uwzględniać różne formy naprawy lub przyznania odszkodowania. Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe wskazują warsztat lub autoryzowany serwis, w którym ma zostać wykonana wymiana. Usługa ta jest bezpłatna do konkretnej kwoty, dlatego warto zapoznać się z górną wartością ewentualnej szkody zawartą w umowie. Uchroni Cię to przed niemiłym zaskoczeniem w razie konieczności wymienienia wszystkich szyb w pojeździe.

Suma ubezpieczenia oraz jego cena różnią się w zależności od wielu czynników, również zakresu, jaki obejmuje dana ochrona. Czasami ubezpieczyciel decyduje się także na pokrywanie kosztów związanych z holowaniem pojazdu, co ma miejsce w sytuacji, gdy jego stan uniemożliwia samodzielne udanie się do warsztatu.