Aktualne ceny mieszkań w Zgierzu. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Zgierzu - raport z rejestru cen

Barometr cen, październik 2026: mediana ceny mieszkania w Zgierzu z ostatnich 12 miesięcy wynosi 6 467 zł/m². To o 337 zł/m², czyli 5,5%, więcej wobec poziomu odniesienia z 2025 r. Analizujemy ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie oczekiwania sprzedających zapisane w ogłoszeniach. Dla kupujących równie ważne jak wynik całego miasta są różnice między lokalizacjami, metrażami i rynkiem deweloperskim a wtórnym.

Redakcja mojzgierz.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Zgierzu: najważniejsze liczby

  • 6 467 zł/m² - mediana ceny mieszkań
  • +5,5% - zmiana wobec średniej z 2025 r. (+337 zł na metrze)
  • 5 691-7 528 zł/m² - w tych widełkach zawierała się połowa wszystkich transakcji
  • 295 000 zł - typowa cena zakupu; typowe mieszkanie miało 48 m²
  • +69% - o tyle podrożał metr od 2019 r. (średnio +7,8% rocznie)
  • rejon Kurak - najdroższa część miasta: 7 298 zł/m²

Przedział obejmujący połowę sprzedaży pokazuje, że lokalny rynek nie sprowadza się do jednej stawki. Przy ustalaniu budżetu warto zestawiać cenę metra z całkowitą kwotą zakupu i powierzchnią mieszkania.

Infografika: ceny mieszkań w Zgierzu
Infografika: ceny mieszkań w Zgierzu

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)7 078
wtórny6 404

* w rejestrze niewiele danych dla tego segmentu deweloperskiego - wartość orientacyjna

7 078 zł/m² płacono za nowe mieszkania, wobec 6 404 zł/m² na rynku wtórnym. Premia deweloperska wynosiła 10,5%. Może ona odzwierciedlać różnice w wieku budynków, wyposażeniu części wspólnych i rozwiązaniach technicznych; przy zakupie trzeba też uwzględnić koszt doprowadzenia lokalu do zamieszkania.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)6 872
35-45 m² (małe 2-pok.)6 357
45-55 m² (2-pok.)6 131
55-70 m² (3-pok.)6 222
70-90 m² (duże 3-4 pok.)7 078

6 872 zł/m² kosztowały mieszkania o powierzchni 25-35 m², ale najwyższą stawkę, 7 078 zł/m², osiągnął segment 70-90 m². Nie ma więc prostego spadku ceny metra wraz ze wzrostem powierzchni. Małe lokale mogą przyciągać niższym budżetem całkowitym, natomiast cenę większych mieszkań mogą podnosić ich lokalizacja i cechy budynku.

Ceny wg metrażu - Zgierz
Ceny wg metrażu - Zgierz

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

7 298 zł/m² to mediana w rejonie Kurak, najwyższa w zestawieniu. Na przeciwnym krańcu znajduje się rejon Krzywie, ze stawką 4 699 zł/m². Poziom w rejonie Kurak jest o 55% wyższy.

Rejonzł/m²
Kurak7 298
Proboszczewice7 121 *
Przybyłów6 879 *
Osiedle Spacerowa6 701
Nowe Miasto6 342 *
Chełmy6 312 *
Osiedle 650-lecia Zgierza6 285
Osiedle Dubois5 845 *
Helenówek5 608
Stare Miasto4 945 *
Krzywie4 699

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Zgierz
Mapa cen mieszkań - Zgierz

Ceny wg części miasta - Zgierz
Ceny wg części miasta - Zgierz

Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach

Wykaz najczęściej sprzedawanych mieszkań wskazuje między innymi adresy przy:

  • ul. Parzęczewska - mediana 6 543 zł/m²
  • ul. Baczyńskiego Krzysztofa - mediana 6 314 zł/m²

229 zł/m² dzieli te stawki. Wśród ulic o najczęstszym obrocie wyższy poziom odnotowano przy ul. Parzęczewska. To użyteczny punkt odniesienia przy porównywaniu mieszkań w podobnej lokalizacji.

Ceny działek w Zgierzu

264 zł/m² wynosi mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy, a typowa sprzedawana parcela miała 961 m². Przy planowaniu zakupu gruntu cenę należy rozpatrywać razem z możliwościami zabudowy, dostępem do drogi i uzbrojeniem.

Codziennie nowe informacje z Zgierza publikujemy na mojzgierz.pl. Planujesz wolny czas? Aktualne wydarzenia i imprezy znajdziesz zawsze na mojzgierz.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy zakupie mieszkania za 295 000 zł na rynku wtórnym trzeba przewidzieć dodatkowy budżet na formalności. Podatek PCC według stawki 2% to około 5 900 zł; zwolnienie obejmuje osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie. Maksymalna taksa notarialna wynosi do około 2 398 zł z VAT i podlega negocjacji, a opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej to 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 3 824 zł/m² w 2019 r. do 6 467 zł/m². Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, to 69%, przy średniorocznym tempie 7,8%. Poniższy wykres przedstawia ten długoterminowy kierunek zmian.

Trend cen - Zgierz
Trend cen - Zgierz

Zgierz na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

8 035 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa łódzkiego. Zgierz pozostaje poniżej tego poziomu o 1 568 zł/m².

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Zgierz-6 467-
Aleksandrów Łódzki8 km7 710+19,2%
Łódź11 km9 272+43,4%
Konstantynów Łódzki12 km6 403-1,0%
Ozorków13 km5 682-12,1%

W Aleksandrowie Łódzkim stawka była o 1 243 zł/m², czyli 19,2%, wyższa niż w Zgierzu. Niższy poziom cen odnotowano natomiast w Konstantynowie Łódzkim i Ozorkowie.

Komentarz analityczny

337 zł/m², czyli 5,5%, wynosi bieżący wzrost wobec poziomu odniesienia z 2025 r. Jest on niższy od historycznego tempa 7,8% rocznie. Lokalny rynek nadal zatem wykazuje wzrost cen, ale jego obecna dynamika nie dorównuje średniej z dłuższego okresu.

Na największych rynkach wzrost był niewielki: w II kwartale 2026 r. średnie ceny nowych mieszkań zwiększyły się o 0,6% rok do roku, a używanych o 0,7% (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Zgierski wynik wskazuje na silniejszą lokalną dynamikę, a nie jednakowe tempo zmian w całym kraju.

6,07% wynosiło średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych w czerwcu, o 0,7 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt finansowania może zwiększać dostępny budżet kupujących. W takim mechanizmie różnica cen między Zgierzem a Łodzią może sprzyjać poszukiwaniu mieszkania poza większym miastem.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność finansowania będzie się poprawiać, a podaż mieszkań odpowiadających potrzebom kupujących pozostanie ograniczona, presja na wzrost może się utrzymać. Jeśli wybór lokali wzrośnie lub popyt osłabnie, tempo zmian może wyhamować. Twardych prognoz nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Zgierzu?

Mediana wynosi 6 467 zł/m². Połowa sprzedaży mieściła się w przedziale 5 691-7 528 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Zgierzu rosną, czy spadają?

Mediana z ostatnich 12 miesięcy jest o 337 zł/m², czyli 5,5%, wyższa od poziomu odniesienia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższa mediana dotyczy rejonu Kurak: 7 298 zł/m², a najniższa rejonu Krzywie: 4 699 zł/m².

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Zgierzu?

Dla mieszkań 25-35 m² mediana wynosi 6 872 zł/m², a dla segmentu 35-45 m² - 6 357 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak, mediana wynosi odpowiednio 7 078 zł/m² i 6 404 zł/m². Premia rynku pierwotnego to 10,5%.

Ile kosztuje działka w Zgierzu?

Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 264 zł/m²; typowa sprzedawana parcela miała 961 m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 147 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 5 stycznia 2026 do 7 sierpnia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (9 transakcji) i wtórny (138); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-08-07; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły