Aktualne ceny mieszkań w mieście Aleksandrów Łódzki. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

Barometr cen, październik 2026: mediana ceny mieszkania w mieście Aleksandrów Łódzki wynosi 7 710 zł/m² za ostatnie 12 miesięcy. To 304 zł/m² więcej, czyli wzrost o 4,1%, wobec poziomu odniesienia z 2025 r. Typowa cena zakupu wynosiła 415 000 zł. Analizujemy ceny transakcyjne zapisane w aktach notarialnych, nie oczekiwania sprzedających z ogłoszeń. Wyniki pokazują rynek, na którym lokalizacja i metraż istotnie różnicują koszt zakupu.
Redakcja mojzgierz.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w mieście Aleksandrów Łódzki: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach
- Ceny działek w mieście Aleksandrów Łódzki
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Aleksandrów Łódzki na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w mieście Aleksandrów Łódzki: najważniejsze liczby
- 7 710 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
- 304 zł/m², czyli 4,1% - wzrost wobec poziomu odniesienia z 2025 r.
- 6 481-8 867 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
- 415 000 zł - mediana ceny zakupu; mediana powierzchni wynosiła 53 m².
- 99% - wzrost ceny metra od 2019 r., średnio 10,3% rocznie.
- 8 226 zł/m² - najwyższa mediana w zestawieniu rejonów, dla rejonu Osiedle Słoneczne.
Mediana ceny całego lokalu i mediana powierzchni opisują osobne cechy rynku. Dla kupującego równie ważne jak stawka za metr pozostaje to, czy całkowita cena mieści się w dostępnym budżecie.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
| Rynek | Mediana zł/m² |
|---|---|
| pierwotny (deweloperski) | 7 626 |
| wtórny | 7 711 |
7 626 zł/m² płacono na rynku pierwotnym, a 7 711 zł/m² na wtórnym. Lokale deweloperskie były więc o 1,1% tańsze. W tym zestawieniu nie występuje premia cenowa za nowe mieszkanie. Przy porównywaniu ofert znaczenie ma jednak także budżet potrzebny na wykończenie i przygotowanie lokalu do zamieszkania.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 25-35 m² (kawalerki) | 5 599 * |
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 7 402 |
| 45-55 m² (2-pok.) | 7 835 |
| 55-70 m² (3-pok.) | 8 213 |
| 70-90 m² (duże 3-4 pok.) | 7 717 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna
8 213 zł/m² to najwyższa mediana w podziale według powierzchni, dotycząca mieszkań o metrażu 55-70 m². Dla lokali 35-45 m² wynosiła 7 402 zł/m². Zestawienie nie potwierdza prostego schematu, według którego najmniejsze mieszkania zawsze mają najwyższą cenę metra. Na wynik segmentu wpływa również to, jakie lokalizacje i budynki wybierali kupujący.

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
8 226 zł/m² w rejonie Osiedle Słoneczne oraz 4 579 zł/m² w rejonie Łomnik wyznaczają krańce zestawienia. Różnica wynosi 80% względem niższej stawki. Dla rejonu Łomnik wynik obejmuje okres od 2019 r., a dla pozostałych prezentowanych rejonów ostatnie 12 miesięcy.
| Rejon | zł/m² |
|---|---|
| Osiedle Słoneczne | 8 226 |
| Osiedle Sikorskiego | 7 272 |
| Rafałki | 5 576 |
| Łomnik | 4 579 |


Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach
Wykaz transakcji wskazuje następujące mediany przy ulicach najczęściej pojawiających się w zestawieniu:
- 8 919 zł/m² - ul. Piłsudskiego Józefa, Marsz.
- 6 185 zł/m² - ul. Wyzwolenia
2 734 zł/m² wynosi różnica między tymi adresami. Dla osoby szukającej mieszkania to argument, by obok miejskiej mediany sprawdzać poziom cen w konkretnej lokalizacji.
Ceny działek w mieście Aleksandrów Łódzki
193 zł/m² wynosi mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy. Mediana powierzchni sprzedawanej parceli to 1 456 m². Przy wyborze gruntu cenę należy rozpatrywać wraz z możliwością zabudowy, dostępem do drogi i uzbrojeniem.
Więcej aktualności z Zgierza znajdziesz na stronie głównej mojzgierz.pl, a wydarzenia i imprezy na najbliższe dni zawsze na mojzgierz.pl/wydarzenie.
Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy zakupie mieszkania za 415 000 zł na rynku wtórnym trzeba uwzględnić także koszty towarzyszące. Podatek PCC według stawki 2% wynosi około 8 300 zł; nie zapłacą go osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie. Maksymalna taksa notarialna to około 2 989 zł z VAT, przy czym wynagrodzenie notariusza można negocjować. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
3 884 zł/m² w 2019 r. i 7 710 zł/m² obecnie - historia cen pokazuje wzrost o 99%, przy średnim rocznym tempie 10,3%. Poniższy wykres pozwala umieścić bieżący poziom w dłuższej perspektywie.

Aleksandrów Łódzki na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
8 035 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa łódzkiego. Aleksandrów Łódzki pozostaje o 325 zł/m² poniżej tego poziomu, ale powyżej stawek w części pobliskich miast.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Aleksandrów Łódzki | - | 7 710 | - |
| Konstantynów Łódzki | 7 km | 6 403 | -17,0% |
| Zgierz | 8 km | 6 467 | -16,1% |
| Łódź | 13 km | 9 272 | +20,3% |
| Ozorków | 16 km | 5 682 | -26,3% |
1 307 zł/m², czyli 17,0%, mniej płacono w mieście Konstantynów Łódzki, położonym 7 km dalej. Różnice cen warto zestawiać z kosztami dojazdów i dostępnością potrzebnych usług.
Komentarz analityczny
304 zł/m², czyli 4,1%, odpowiada na pytanie, o ile wzrosły ceny wobec poziomu odniesienia z 2025 r. To tempo niższe od historycznych 10,3% rocznie. Lokalny rynek nadal wykazuje wzrost cen, ale bieżąca dynamika nie powtarza średniego tempa z całego okresu od 2019 r.
3,75% wynosiła stopa referencyjna po wrześniowej decyzji RPP (źródło: NBP, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). Z kolei 6,07% wynosiło średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych w czerwcu, o 0,7 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt finansowania może zwiększać budżety kupujących i wspierać popyt także poza największymi miastami.
0,6% na rynku pierwotnym i 0,7% na wtórnym wyniosły roczne wzrosty średnich cen na siedmiu największych rynkach w II kwartale 2026 r. (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Mechanizm kredytowy nie musi zatem przekładać się automatycznie na szybkie podwyżki: dostępna oferta i konkurencja sprzedających mogą ograniczać presję cenową.
Co dalej z cenami? Jeśli dostępność finansowania się poprawi, a oferta nie nadąży za popytem, presja wzrostowa może się utrzymać. Jeśli podaż zapewni kupującym większy wybór, dynamika może osłabnąć. Twarda prognoza nie jest tu uzasadniona - kolejne aktualizacje pokażą, który mechanizm będzie dominował.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w mieście Aleksandrów Łódzki?
Mediana wynosi 7 710 zł/m² za ostatnie 12 miesięcy.
Czy ceny mieszkań w mieście Aleksandrów Łódzki rosną, czy spadają?
Mediana jest wyższa o 304 zł/m², czyli 4,1%, wobec poziomu odniesienia z 2025 r.
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
Najwyższą medianę ma rejon Osiedle Słoneczne: 8 226 zł/m², a najniższą rejon Łomnik: 4 579 zł/m². Wynik dla rejonu Łomnik obejmuje okres od 2019 r.
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w mieście Aleksandrów Łódzki?
Dla mieszkań 25-35 m² mediana wynosi 5 599 zł/m², a dla lokali 35-45 m² wynosi 7 402 zł/m².
Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?
Nie: mediany wynoszą odpowiednio 7 626 i 7 711 zł/m². Rynek pierwotny był o 1,1% tańszy.
Ile kosztuje działka w mieście Aleksandrów Łódzki?
Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 193 zł/m².
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 77 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 9 października 2025 do 7 sierpnia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (12 transakcji) i wtórny (65); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-08-07; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Film może otworzyć ważną rozmowę. Warsztaty z Anną Równy w Zgierzu

Ponad 75 tys. umów i 6 mld zł z KPO dla województwa łódzkiego

Plan na upały i ulewy powstaje dla Zgierza. Mieszkańcy mogą wskazać problemy

Poszukiwany przez sąd ukrywał się na strychu. Policjanci weszli siłowo

MOSiR zaprasza na ślizgawki. Wypożyczalnia łyżew będzie czynna

Ponad 40 stron porad na kryzys. Co zawiera rządowy „Poradnik bezpieczeństwa”

Łódzki Dom Kultury zabezpieczony pod tunel KDP. Wykonano około 1400 wzmocnień

„Młodzież Odzież Zgierz” dała ubraniom drugie życie i przypomniała tkacką historię miasta

Ponad 180 000 gości podczas dwuletniej trasy Volvo For Safety

Halloween na lodzie i zmienny grafik ślizgawek w Zgierzu

Weekend w Zgierzu: co robić 30 października–1 listopada

Autobus MUK nr 6 ominie przystanek przy Łódź Kaliskiej podczas koncertów

Budżet, opłaty za odholowanie i szkoły. O czym będą rozmawiać radni powiatu?

Sekundy rozstrzygnęły powiatowe eliminacje Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa
Przydatne dane teleadresowe
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Aleksandrowie Łódzkim - kontakt, oferta, zapisy
- Apteki w Zgierzu - godziny otwarcia, dyżury, apteka całodobowa
- PGE Energia Ciepła w Zgierzu - kontakt, dane techniczne i obsługa klienta
- Gminna Biblioteka Publiczna w Leśmierzu - kontakt, filie, godziny otwarcia
- Urząd Stanu Cywilnego w Głownie - kontakt, godziny, sprawy obywatelskie
- Centrum Sportu i Rekreacji Wodnik w Ozorkowie - obiekty, kontakt i oferta
