Przedstawiamy kolejnych uczestników wystawy MOTYWY Z POWIATU ZGIERSKIEGO: Jana Cholewczyńskiego, Jana Steglińskiego, Mirosława Sasina i Dariusza Młynarczyka.

Prace artystów prezentujemy na fotografiach w galerii pod tekstem.

Przypominamy, że wystawę online "Motywy z powiatu zgierskiego" zorganizowało Starostwo Powiatowe w Zgierzu we współpracy z Muzeum Miasta Zgierza oraz Dariuszem Młynarczykiem - Ambasadorem Powiatu Zgierskiego.


JAN CHOLEWCZYŃSKI

Artysta malarz amator, fotografik i podróżnik, pochodzący z Inowrocławia, z rodziny uznanych artystów malarzy. Jego ojciec - Franciszek Cholewczyński - był jednym z założycieli Związku Artystów Pomorze. Jan Cholewczyński, mimo iż od dzieciństwa wykazywał zainteresowanie malarstwem, to ukończył studia prawnicze i pracował w tym zawodzie. Po zakończeniu kariery zawodowej zamieszkał z żoną w Ozorkowie. Malarstwo pejzażowe, fotografia i podróże stały się jego pasją. Najchętniej maluje farbami olejnymi. Ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych. W 2012 r. staraniem MBP w Ozorkowie, wydano album „Moje Pejzaże”, zawierający dorobek malarski i fotograficzny artysty.

Na wystawę „Motywy z powiatu zgierskiego” przygotował prace z Ozorkowa: "Wyspa na zalewie – Ozorków" (olej na płótnie), "Nad Bzurą. Urząd Miejski w Ozorkowie" (olej na płótnie) oraz z gminy Parzęczew - "Chociszew" (olej na płycie).

Opowiada o nich na filmie:



JAN STEGLIŃSKI

Instruktor plastyczny, nauczyciel, artysta malarz przez lata związany z Ozorkowem. Obecnie mieszka i tworzy w Sokolnikach, w gminie Ozorków. Absolwent Liceum Technik Sztuk Plastycznych w Łodzi, pracował jako dekorator w PSS "Społem" w Zgierzu, plastyk w ZPK "Latona" w Ozorkowie instruktor plastyczny w domach kultury, w tym przez 25 lat w Miejskim Ośrodku Kultury z Ozorkowie, gdzie prowadził koło plastyków amatorów. Organizował wiele wystaw, wernisaży i plenerów, przekazywał własne prace na aukcje charytatywne. Wieloletni nauczyciel wychowania plastycznego w Liceum Ogólnokształcącym w Ozorkowie. Tworzy obrazy olejne, akwarele, grafiki i pastele.

Na wystawę „Motywy z powiatu zgierskiego” przygotował prace z Ozorkowa i gminy Ozorków: "Widok na kościół św. Józefa w Ozorkowie" (akwarela), "Starówka Ozorkowa" (akwarela), "Staw w Sokolnikach" (olej na płótnie) i "Pejzaż Sokolnik" (olej na płótnie).

O swoim malarstwie artysta mówi tak: "Urodziłem się w Ozorkowie, kocham to miasto, lubię jego architekturę z okresu klasycystycznego. Chętnie maluję zwłaszcza ciekawe zabytki z końca XIX i początku XX wieku. Jest tu parę pięknych pałaców pofabrykanckich.

Od 10 lat mieszkam w Sokolnikach. Sokolniki to oaza spokoju, piękne krajobrazy, zwłaszcza zimą. Cały czas oczywiście chętnie przyjeżdżam do Ozorkowa, bo tutejsza starówka, choć wcale nie taka stara, ma dla mnie wiele uroku. Nawet i w tych w nieco zaniedbanych kamieniczkach widać piękno, które można przenieść na papier albo na płótno. Najczęściej sięgam po akwarele, rzadziej – po pastele i oleje".


MIROSŁAW SASIN

Urodzony i wychowany w Głownie, absolwent ASP w Łodzi, dyplom na Wydziale Grafiki Warsztatowej pod kierunkiem prof. Andrzeja Kabały. Obecnie tworzy głównie obrazy olejne na płótnie i kartonie, akwarele i gwasze. Jego sztuka to odzwierciedlenie rzeczywistości, choć nie w pełnym znaczeniu tego słowa. Wzory czerpie z natury, inspiruje go jednak symbol, sposób manipulacji spojrzeniem potencjalnego widza. Już w szkole nauczył się, że sztuka nie musi być ilustracją naszego świata, ale jego przetworzeniem. Chętnie maluje portrety i pejzaże, w portretach starając się pokazać charakter modela, jego osobowość.

Na wystawę „Motywy z powiatu zgierskiego” przygotował prace z Głowna, wykonane techniką olej na płótnie: "Marakan", "Zalew w Głownie" i "Zalew na Hucie Józefów w Głownie". Opowiada o nich na filmie:



DARIUSZ MŁYNARCZYK

Grafik, malarz, nauczyciel, mieszkaniec Głowna, urodzony w Łodzi w 1958 r. Absolwent grafiki w Instytucie Sztuki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych w galeriach: Łodzi, Warszawy, Rzeszowa, Sieradza, Częstochowy, Łowicza oraz w swojej autorskiej Bank&DM, prowadzonej we współpracy z Bankiem Spółdzielczym w Głownie od 2011 r.

Uczestnik wielu ogólnopolskich i międzynarodowych wystaw zbiorowych, w tym:wystawy sztuki polskiej „Bliźniemu Swemu” w warszawskiej Zachęcie w latach 2009 i 2017, wystawy „Obraz Roku 2005” organizowanej przez redakcję periodyku „Art & Buisness” w 2006 r. w Warszawie, retrospektywy międzynarodowych wystaw Quadro Art. w Berlinie w 2015 r., wystaw pokonkursowych i poplenerowych. W latach 80-tych brał udział w pracach konserwatorskich m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie i pałacach fabrykanckich w Łodzi. W latach 1994-95 brał udział w konserwacji polichromii w Pałacu Księcia Koczubeja w St. Petersburgu w Rosji. Od 1992 r. pracuje jako nauczyciel plastyki w Zespole Szkół Specjalnych w Głownie. Należy do ZPAP, a jego nazwisko znajduje się w katalogu łódzkich artystów współczesnych, stworzonym przez łódzkich historyków sztuki

www.artysci-lodzkie.pl

.

W2013 r.otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Na wystawę „Motywy z powiatu zgierskiego” przygotował prace z terenu gminy Głowno, wykonane techniką akryl na płótnie: "Dziewanna pod glińskim lasem", "Mąkolicka impresja. Kościół św. Wojciecha" i "Albinów. Koniec lata". opowiada o nich na filmie:



W wystawie online "Motywy z powiatu zgierskiego" bierze w niej udział 10 artystów, którzy namalowali pejzaże ze wszystkich 9 jednostek samorządowych tworzących powiat zgierski. Dziś prezentujemy czterech spośród nich.

Wcześniejsze prezentacje dostępne są pod linkami:

http://www.powiat.zgierz.pl/aktualnosci/2021/stycz...


http://www.powiat.zgierz.pl/aktualnosci/2020/grudz...




Powiat Zgierz: Przedstawiamy kolejnych uczestników wystawy malarskiej online