Biznes franczyzowy - dla każdego?

Coraz większą popularność w naszym kraju zyskuje franczyza, stąd też coraz więcej firm otwiera się właśnie na podstawie umowy franczyzowej. Na czym dokładnie polega biznes franczyzowy oraz czy jest to rozwiązanie dla każdego?

Czym jest franczyza?

Umowa franczyzy zawarta zostaje pomiędzy dwoma podmiotami - franczyzodawcą oraz franczyzobiorcą. Te pierwszy oferuje przede wszystkim nazwę firmy i logo, a więc - rozpoznawalną zwykle - markę. Co więcej, pomaga on znaleźć lokal pod działalność gospodarczą, dostarcza niezbędny sprzęt oraz towar do sprzedaży, gdy mowa o firmach handlowych. Franczyzobiorca zwykle otrzymuje także gotowe regulaminy oraz instrukcje, na przykład BHP. Niemniej jednak w zamian za otrzymaną pomoc jest on zobowiązany do odstąpienia franczyzobiorcy części wypracowanego zysku. "Część" jest stwierdzeniem bardzo ogólnym, ponieważ dokładną stawkę podaje się w konkretnej umowie, która w dowolny sposób może być kształtowana pomiędzy stronami. Generalnie biznes franczyzowy dedykowany jest firmom, które chciałyby zwiększyć swój zasięg oraz ekspansję, jednak ich właściciele nie są gotowi kontrolować wszystkiego we własnym zakresie, nie chcą również ponosić odpowiedzialności za punkty handlowe bądź usługowe położone w innych miejscowościach.

Dla kogo jest biznes franczyzowy?

Biznes franczyzowy przeznaczony jest głównie dla osób, które pomimo, iż chcą prowadzić własną działalność gospodarczą, do tej pory nie zdecydowały się na ten krok. Powody są różne: strach, brak pomysłu na biznes, nieumiejętność dopełnienia wszelkich, niezbędnych formalności. Z pomocą im przychodzi właśnie franczyzodawca, który niejako wprowadza franczyzobiorcę w świat biznesu. Daje mu gotowy, sprawdzony pomysł na prowadzenie działalności, a także pomoc w kwestiach stricte formalnych. Generalnie franczyzobiorca musi przestrzegać pewnych zasad, które zakłada umowa franczyzy - na przykład odpowiedni ubiór pracowników, prowadzenie określonych akcji promocyjnych i inne. Niemniej jednak franczyzobiorca ma wolną rękę w wielu kwestiach, takich jak dobór współpracowników, reklama, a czasami nawet godziny otwarcia.

Kto nie powinien się decydować?

Franczyza z pewnością nie jest dla osób, które lubią samodzielnie realizować własne cele oraz plany. Franczyzobiorca musi w pewnych kwestiach dostosować się do wymogów franczyzodawcy, co dla wielu przedsiębiorców może okazać się zbyt trudne. W końcu nie po to porzucają oni pracę na etacie, aby komuś - przynajmniej częściowo - podlegać. Dodatkowo ci, którzy mają własny pomysł na biznes, powinni z niego skorzystać, gdyż w innym przypadku mogą czuć się niespełnieni prowadząc punkt franczyzowy oraz nieco sfrustrowani dzieląc zyski z franczyzodawcą. Biznes franczyzowy nie jest również najlepszym rozwiązaniem dla osób, które nie są gotowe na prowadzenie własnej działalności, a jedynie chcą zrezygnować z etatu. Niestety, franczyza wymaga ogromnego nakładu pracy i energii - jest to normalna działalność gospodarcza, tyle że na nieco innych warunkach.