Doradztwo finansowe... czyli dokładnie co?

Doradztwo finansowe to fraza, z którą bardzo często spotykamy się w ostatnich latach. I nic w tym dziwnego, popyt na różnego rodzaju usługi finansowe rośnie z każdym rokiem w Polsce. Jednak co tak naprawdę kryję się za tym określeniem? W przepisach prawach nie znajdziemy definicji ''doradcy finansowego'' więc zasadne jest pytanie, kim taki doradca jest i czym się zajmuje. 

Na wstępie warto podkreślić, że rolą doradcy finansowego nie jest sprzedaż produktów finansowych. Jego zadanie nie polega na pośredniczeniu w obrocie usługami finansowymi, a na planowaniu finansów swojego klienta i pomocy w doborze jak najlepszych środków do osiągnięcia przez klienta zamierzonego celu. Niestety w Polsce wciąż silne jest podejście, które stawia znak równości między pośrednikiem a doradcą. Wynika to przede wszystkim z faktu, że początkowo najpopularniejszą metodą sprzedaży stosowaną przez banki i inne podmioty finansowe, była akwizycja, gdzie akwizytor, by sprzedać oferowany produkt tworzył wrażenie dobrze poinformowanego doradcy. Wiedząc już czym zajmuje się, a czym nie doradca finansowy, możemy teraz przyjrzeć się zaletom posiadania takiego doradcy.

Jakie korzyści wynikają z posiadania doradcy finansowego

Jak już wspomniano w poprzednim akapicie, doradca finansowy nie zajmuje się sprzedażą usług, więc może sobie pozwolić na luksus obiektywnego przedstawienia ofert różnych banków. Nie kierując się interesem żadnej konkretnej placówki, może w zgodzie ze swoją wiedzą wybrać najlepszą, najbardziej dostosowaną do potrzeb swojego klienta ofertę. Kolejną zaletą korzystania z doradztwa finansowego jest znajomość rynku produktów bankowych przez doradców. Obecnie na polskim rynku funkcjonuje bardzo wiele banków i innych podmiotów prowadzących działalność sprzedaży usług finansowych. Z tego powodu dla przeciętnego klienta już samo zapoznanie się z ofertami tych podmiotów jest czasochłonne i trudne, nie mówiąc już o braku znajomości trendów w branży, które decydują o tym, czy skorzystanie z danej oferty jest w obecnym momencie korzystne z punktu widzenia klienta, czy też raczej należałoby poczekać.

Doradztwo finansowe- bezpłatne, czy płatne?

Często możemy spotkać się z ofertami ''bezpłatnego doradztwa finansowego''. Jednak w takiej sytuacji należy poważnie zastanowić się nad rzetelnością takiej usług, a także nad tym, czy nie mamy do czynienia z pośrednictwem w sprzedaży usług, schowanym za pustym w takim wypadku pojęciem doradztwa finansowego. W przypadku płatnego doradztwa możemy spotkać się najczęściej z dwoma formami odpłatności za usługę.

  1. Opłata za wykonanie analizy finansowej.
  2. Prowizja za podpisanie umowy dotyczącej konkretnej usługi.

Podsumowanie

Doradztwo finansowe jest bardzo przydatne dla osób niezaznajomionych z rynkiem finansów. Pomaga w doborze odpowiedniego produktu do konkretnego celu i zdejmuje z klienta ciężar poszukiwania odpowiedniej odpowiedniej oferty. Rzetelny doradca pomoże także załatwić wszelkie formalności, co także jest znaczącym ułatwieniem dla klientów. Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie OptymalnyKredyt.pl - dowiedz się więcej.