Tegoroczna majówka, niestety jeszcze w warunkach pandemicznych obostrzeń, skłania pozostających w Zgierzu mieszkańców do przebywania na świeżym powietrzu. Dlatego zachęcamy do spacerów i aktywności! Wiosna poczyna sobie coraz śmielej - a my przygotowaliśmy dla zgierzan szereg plenerowych, a zatem bezpiecznych, atrakcji na wolny weekend.
Pogoda ma być zmienna, ale warto te kilka wolnych dni wykorzystać na spacery, poznawanie miasta i ruch na świeżym powietrzu. Szczególnie namawiamy do wizyty w Parku Miejskim: przygotowaliśmy tam, we współpracy z Muzeum Miasta Zgierza, plenerową wystawę pod hasłem: "Wielcy Ludzie Wielkich Praw". Na specjalnych stojakach umieszczone zostały sylwetki i biogramy postaci historycznych, których dokonania dla miasta wiążą się z tegorocznymi obchodami 200. rocznicy podpisania Umowy Zgierskiej - oraz jubileuszem 230-lecia Konstytucji 3 Maja.
Ktokolwiek po południu (od godz. 14:00) wybierze się do parku podczas majówki, może poczuć niezwykłą atmosferę dawnego Zgierza: spośród drzew dobiegać będą dźwięki XIX- wiecznej muzyki. W niedzielę i poniedziałek spotkać tam będzie można również postaci w strojach z epoki.
Drugiego maja, czyli w niedzielę, świętować będziemy Dzień Flagi RP. Tego dnia wieczorem, o godz. 20:30, na budynku Urzędu Miasta Zgierza, zaprezentowana zostanie specjalna kompozycja świetlna, nawiązująca do polskich barw narodowych. To szczególny dzień również dla zgierskich insygniów Miasta, które w bieżącym roku przeszły restylizację.
W poniedziałek 3 maja o godz. 11:00 Prezydent Miasta Zgierza, Przemysław Staniszewski, w imieniu mieszkańców odda hołd Twórcom Konstytucji 3 Maja, składając kwiaty pod tablicami pamiątkowymi na budynku zgierskiego Ratusza. Wszystkich zgierzan serdecznie zachęcamy, by tego dnia godnie - z zachowaniem należytych ograniczeń sanitarnych - upamiętnić bohaterów tamtych doniosłych wydarzeń. Zgierscy harcerze wystawią z tej okazji wartę honorową przy tablicach pamiątkowych.
Kilka wolnych chwil, jakie mamy podczas majówki, warto spożytkować także na wizytę w Mieście Tkaczy - tam, na dziedzińcu, otwarta jest urokliwa inscenizacja historyczna, gdzie w scenerii warsztatu tkackiego z epoki można zrobić sobie niepowtarzalne zdjęcie. Tuż obok znajdziemy wiele cennych, estetycznie wyeksponowanych informacji na temat Umowy Zgierskiej - oraz gablotę z tekstem faksymile tego ważnego dla miasta dokumentu.
Majówka to idealny czas na aktywność całej rodziny na świeżym powietrzu. Zachęcamy zgierzan do wizyty na Malince, gdzie mimo prowadzonych prac renowacyjnych czynne są obiekty sportowe: boiska, plac zabaw, strzelnica golfowa.
Warto przypomnieć, że niedawno został oddany do użytku nowy skatepark w części miejskiego parku (Przybyłów - za ul. 1 Maja). To dobry czas, by wypróbować jego zalety!
Zachęcamy też, by aktywnie spędzać czas na zewnętrznych siłowniach miejskich.
Program Zgierskiej Majówki Spacerowej
1-3 maja 2021 r.
230 lat Konstytucji 3 Maja - 200 lat Umowy Zgierskiej
1-3 maja (sobota-poniedziałek) - Park Miejski im. T. Kościuszki:
- plenerowa wystawa: 230 lat Konstytucji 3 Maja - 200 lat Umowy Zgierskiej - "Wielcy Ludzie Wielkich Praw" (ekspozycja składa się ze zdjęć i biogramów postaci historycznych);
- w godz. 14:00-19:00 - nastrojowa muzyka z epoki "w tle parku".
2-3 maja (niedziela-poniedziałek) - Park Miejski im. T. Kościuszki:
- w godz. 14:00-19:00 - postacie w strojach z epoki (rozdawanie folderów "200 lat Umowy Zgierskiej" oraz okolicznościowej gazety).
2 maja (niedziela):
- godz. 10:00 - zgierscy harcerze będą malować biało-czerwoną flagę w głównej alei parku miejskiego;
- godz. 20:30 - wyświetlenie flagi na budynku Ratusza - pl. Jana Pawła II nr 16.
3 maja (poniedziałek) - pl. Jana Pawła II nr 16:
- godz. 11:00 - oddanie hołdu Twórcom Konstytucji 3 Maja przy tablicach pamiątkowych na budynku Ratusza (warta harcerzy).
Ponadto zapraszają:
- Miasto Tkaczy (ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) - otwarta inscenizacja na dziedzińcu (wstęp wolny);
- Malinka - czynne obiekty sportowe i rekreacyjne: boiska, plac zabaw, strzelnica golfowa;
- Skatepark, Park Miejski (Przybyłów);
- Siłownie zewnętrzne OSA (pięć lokalizacji na terenie miasta).
Plakat promujący wydarzenie
(png) (1.57MB)