Architekt – opis zawodu

Architekt zajmuje się opracowywaniem projektów budowlanych lub artystycznych budynków, infrastruktury drogowej, pomieszczeń, przestrzeni otwartych albo planowania przestrzennego w urbanistyce. Wszystko zależy od wybranej specjalizacji. Jego praca polega na oględzinach terenu, dokonywania pomiarów lub bazowania na tych, które dostarczą mu zamawiający. Następnie za pomocą swojej wiedzy, wykonanych szkiców i modeli w programie komputerowym opracuje projekt budynku czy przestrzeni. To specjalista znający się na materiałach budowlanych, ich właściwościach fizycznych i chemicznych oraz wzajemnościach pomiędzy nimi zachodzących podczas użytkowania nieruchomości. Wykonywanie projektów to nie tylko przelanie na papier swojej wizji artystycznej na temat bryły nieruchomości. Lecz także spora praca matematyczna i logiczna służąca temu, by powstały obiekt był stabilny i bezpieczny.

Szczegóły pracy architekta szerzej zostały opisane w artykule: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-zawod-i-praca-architekta/

Architekt – wymagania zawodowe

Wymagania do tej pracy zaczynają się już na etapie predyspozycji osobistych. To zdecydowanie zajęcie dla osób, które łączą w sobie zdolności plastyczne i artystyczne z tymi matematycznymi i ścisłymi. Architekt musi mieć wyobraźnię przestrzenną oraz potrafić przewidywać skutki zastosowanych rozwiązań architektonicznych w nawet bardzo drobnych detalach. To jednak nie wszystko – bardzo istotne jest gruntowne wykształcenie. Podwaliny dać może już liceum lub technikum architektoniczne. Warto też zaliczyć kurs rysunku. Ale najlepsze przygotowanie zdobyć można na studiach wyższych na politechnice lub ASP na kierunkach architektura, lub urbanistyka, z rozmaitymi specjalizacjami. Po studiach, by w pełni cieszyć się uprawnieniami zawodowymi, trzeba odbyć jeszcze dwuletnią praktykę na stanowiskach pomocniczych oraz zwrócić się o członkostwo do Izby Architektów RP lub Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Więcej o tym jak zostać architektem przeczytasz na https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-architektem-predyspozycje-na-dobrego-architekta/.

Architekt – warunki pracy

Miejscem pracy jest przeważnie biuro projektowe, własna siedziba lub nawet dom. To praca, którą z powodzeniem można wykonywać zdalnie i samodzielnie. Czas pracy dzieli się na sporządzanie projektów w warunkach biurowych, jak i na odwiedzanie wskazanego terenu i dokonywanie oględzin gleby czy pomiarów.

Architekt – zatrudnienie i zarobki

Zatrudnienie znaleźć można przede wszystkim w biurach projektowych i firmach architektonicznych. Podobnie jak, zwłaszcza w początkowej fazie kariery, lepiej pracować jako pomocnik doświadczonego architekta. Ten zawód daje jednak ogromne pole do popisu dla freelancerów pracujących na własny rachunek. Zarobki architekta, w zależności od doświadczenia i rodzaju projektów, wynoszą od 3000 do 14 000 zł brutto.