Implanty zębów — wszystko, co należy wiedzieć

Implanty to jedno z najlepszych rozwiązań protetycznych. Za zastosowaniem implantów przemawia ich trwałość, estetyczny i naturalny wygląd, a także wysoka funkcjonalność. Co trzeba wiedzieć przed zabiegiem i wykorzystaniem tego tak polecanego rozwiązania? Wszystkie potrzebne informacje na ten temat znajdują się w tym artykule. 

Implanty zębów - konsultacja wstępna

Pierwszym krokiem na drodze do pięknego uśmiechu jest konsultacja wstępna, podczas której ustala się oczekiwania klienta co do zabiegu oraz możliwość usatysfakcjonowania tych oczekiwań. W trakcie tego rodzaju konsultacji klient dowie się, czy przed leczeniem implantologicznym nie trzeba wykonać innych zabiegów, takich jak np. odbudowa kości czy tkanki miękkiej. Często zabiegami, które powinno się wówczas wykonać, są zabiegi ortodontyczne. Podczas konsultacji przeprowadzany jest także szczegółowy wywiad, w trakcie którego lekarz zbiera informacje na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Padają pytania o bardzo szerokim zakresie, od tego, czy pacjent przechodził ostatnio jakieś operacje, po zapytanie, czy w przeciągu ostatnich lat przyjmowane były jakieś leki. Szczególną uwagę zwraca się na choroby nerek, serca, płuc i wątroby oraz cukrzycę. Lekarz z pewnością zapyta się także czy palimy, ponieważ nałogowe palenie osłabia zdolność regeneracji tkanek miękkich. Uzupełnieniem obszernego wywiadu jest badanie kliniczne, podczas którego lekarz ocenia zęby, pozycję zębów, przyzębie, obszary bezzębne oraz tkanki miękkie. W trakcie tych czynności wykonuje się panoramiczne zdjęcie zęba lub tomografię komputerową. 

Implanty zębów - zabieg implantacji 

Zabieg implantacji obywa się pod znieczuleniem miejscowym lub ogólnym (w zależności od ilości wszczepianych implantów), by zapewnić klientowi odpowiedni komfort. Dawkę znieczulenia dostosowuje się do potrzeb pacjenta, dzięki czemu można powiedzieć, że zabieg wszczepienia implantów jest procesem bezbolesnym. Zwłaszcza, że klientom wyjątkowo wrażliwym na ból można zaoferować także narkozę. Środek podaje się przy pomocy cienkiego urządzenia przypominającego długopis, co pozwala na wyjątkową precyzję. To etap pierwszy. W drugiej kolejności następuje przygotowanie miejsca pod wszczep - osteotomia. Polega to na nacięciu dziąsła oraz odsłonięcie kości, w której wywierca się otwór wiertłem. Trzecim krokiem jest włożenie w przygotowane miejsce tytanowego słupka, na który po kilku miesiącach będzie można nałożyć koronę zęba, dopasowaną estetycznie do całokształtu uśmiechu klienta. Całokształt zabiegu trwa około 30 minut, w takim okresie czasu wszczepia się implanty w Warszawie.  Ranę zabezpiecza się nałożeniem kilku szwów. Szwy zdejmuje się po około tygodniu. Mija około 8 do 10 tygodni, po których wszczep zostaje odsłonięty. Następuje wówczas krok czwarty, czyli nałożenie czapeczki gojącej, która pozwala na dokładne ukształtowanie kanału zęba. Mija sześć do ośmiu miesięcy, podczas których implant integruje się z kością. W tym czasie lekarz wykonuje koronę, most lub protezę, w zależności od potrzeb klienta.

Trzeba pamiętać, że o implanty dbamy tak, jak o naturalne uzębienie, stosując się do rad stomatologa - używając odpowiedniej pasty, płynu do płukania jamy ustnej i nici dentystycznej. Tylko wówczas długo będziemy mogli cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem.