Przydomowy garaż może służyć zarówno do parkowania samochodu, jak i jako mini warsztat, a nawet siłownia. Z tego powodu już na etapie projektowania budynku, warto zastanowić się, w jaki sposób chcemy wykorzystywać tę przestrzeń i na tej podstawie dobrać jej wymiary. Aby pomieszczenie to było funkcjonalne i estetyczne, a jednocześnie bezpieczne, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, wśród których można wymienić m.in. wybór bramy garażowej. Jak urządzić garaż krok po kroku? Podpowiadamy.
Wymiary garażu
Jeżeli jesteśmy na etapie projektowania budynku lub jego generalnego remontu, warto zastanowić się, w jakim celu ma nam służyć garaż, ponieważ to przeznaczenie będzie determinowało jego minimalne wymiary. W przypadku, kiedy chcemy w nim jedynie parkować samochód, potrzebujemy szerokości minimum 3,1 m. Dla dwóch pojazdów to 5,6 m.
Takie wartości w zupełności wystarczą, żeby bez problemu otworzyć drzwi auta z obu stron, jednak nie uwzględniają umieszczenia w tej przestrzeni ewentualnych półek, regałów czy mini warsztatu. Z tego powodu, jeżeli w pomieszczeniu chcemy przechowywać więcej przedmiotów, a nawet stworzyć w nim miejsce do pracy, należy je odpowiednio powiększyć tak, aby bez problemu zmieściły się w nim wszystkie potrzebne nam sprzęty.
Brama garażowa
Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia, który decyduje o funkcjonalności i komforcie, a także bezpieczeństwie użytkowania tej przestrzeni jest brama garażowa. Tutaj również już na etapie projektu, warto zastanowić się, jaki model najbardziej nas interesuje, ponieważ nie każdy da się zamontować na przykład na niewielkiej posesji.
Jeżeli dysponujemy sporą przestrzenią nad i przed budynkiem, dobrym rozwiązaniem może być brama garażowa uchylna. Działa ona w taki sposób, że jej dolna część wysuwa się na zewnątrz. Jest to jeden z najczęściej wybieranych przez inwestorów modeli. Z kolei brama garażowa skrzydłowa również wymaga pewnej przestrzeni przed budynkiem i równego terenu.
Dlatego te dwa pierwsze modele nie mogą być zamontowane w przypadku niewielkich lub stromych podjazdów. Dla właścicieli takich terenów polecane są bramy garażowe rolowane. Ich mechanizm działa podobnie jak ten, który znajduje się w roletach okiennych, dzięki czemu mogą być stosowane nawet w przypadku garaży wychodzących bezpośrednio na chodnik. Zazwyczaj sprzedawane są w zestawie z napędem elektrycznym, co czyni je jeszcze wygodniejszymi w eksploatacji. Na niewielkich podjazdach sprawdzi się też brama garażowa segmentowa. Producenci oferują ją w wersji górnej lub bocznej.
Miejsce do przechowywania
Wybór mebli i wyposażenia do garażu jest uzależniony od tego, w jaki sposób chcemy wykorzystać tę przestrzeń. Jeżeli ma nam służyć również jako warsztat, wówczas warto postawić w niej specjalny stół stolarski, a także regały z wszelkimi niezbędnymi elektronarzędziami. Tutaj szczególnie istotny jest wybór elementów, których wymiary pozwolą na swobodne wykonywanie wszelkich czynności bez obawy o zarysowanie karoserii auta. Z kolei jeżeli garaż ma nam służyć wyłącznie do parkowania pojazdu, wtedy mimo wszystko warto umieścić w nim chociaż jeden regał, w którym przechowywać będziemy wszelkie niezbędne środki do pielęgnacji pojazdu, a także opony.
Oświetlenie i elektryka w garażu
Oświetlenie garażu to kolejny ważny element, który warto wziąć pod uwagę już na etapie projektowania tej przestrzeni, zwłaszcza jeżeli chcemy wykorzystać ją w nietypowy sposób. Gniazdka elektryczne powinny być umieszczone we wszystkie tych miejscach, w których zamierzamy postawić zasilane prądem urządzenia. Dlatego jeśli garaż ma być użytkowany również jako mini warsztat, warto pomyśleć o tym, w którym rejonie będziemy korzystać z elektronarzędzi, by umieścić tam gniazdko elektryczne.
Jeżeli garaż ma być też warsztatem, warto postawić na kilka źródeł światła. Standardowo w każdej przestrzeni powinna znaleźć się lampa z czujnikiem ruchu, która umożliwi swobodne wchodzenie i wychodzenie do tego wnętrza, ale również boczne kinkiety ścienne.