Potrzeba zadaszenia wybranej powierzchni przydomowej dotyczy głównie właścicieli domów jednorodzinnych. Taras wydaje się być miejscem idealnym na relaks na świeżym powietrzu, czy grill w kręgu znajomych i przyjaciół. Zadaszenie tej powierzchni pozwala stworzyć zaciszny kącik i nadać mu kameralnego charakteru z zachowaniem estetyki i stylu bryły budynku. Odpowiedzią na te potrzeby i oczekiwania są pergole tarasowe lub wolnostojące, które pozwalają na osłonięcie wybranych powierzchni i zabezpieczenie ich przed opadami czy wiatrem. Różnią się między sobą przede wszystkim sposobem montażu, ale czy tylko?
Pergola tarasowa - zalety
Pergole tarasowe, zwane również przyściennymi, są najbardziej rozpowszechnionym rodzajem tej osłony. Dają możliwość na sprytny i bardzo trwały sposób zadaszenia przydomowego tarasu, przylegającego bezpośrednio do budynku. System jest przytwierdzony na stałe do elewacji za pomocą kotew chemicznych, a na drugim końcu opiera się na dwóch podporach. Dzięki takiemu rozwiązaniu, osłona staje się wizualnie częścią bryły budynku i jej przedłużeniem, co wpływa na walory estetyczne konstrukcji. Całość staje się niezwykle nowoczesnym dodatkiem i bardzo funkcjonalnym elementem. Zadaszenie tworzy specjalistyczny materiał rolety screen, wykazujący dużą odporność na działanie promieni UV i charakteryzujący się ponadczasowym designem. Użytkownik ma możliwość bardzo dokładnej kontroli nasłonecznienia na tarasie, zyskuje również doskonałą ochronę przed opadami atmosferycznymi i silnymi podmuchami powietrza. System może być również wyposażony w liczne udogodnienia, takie jak promienniki ciepła czy oświetlenie LED.
Pergola wolnostojąca - zalety
Innym rodzajem stałego zadaszenia jest pergola wolnostojąca, którą można ustawić w dowolnie wybranym miejscu w ogrodzie. Pozwala to na stworzenie dodatkowej funkcjonalnej przestrzeni, którą można w dowolny sposób wykorzystać. W ten sposób może powstać miejsce do relaksu lub do pracy, a jeśli dodatkowo zabudujemy boki za pomocą refleksoli zyskamy maksymalną ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. To świetna alternatywa dla ogrodowej murowanej altany, której ustawienie wymaga w niektórych przypadkach uzyskania pozwolenia na budowę. Prosta linia i minimalistyczny design pozwalają uzyskać efekt nonszalancji i elegancji w pełnym wydaniu. W przypadku pergoli wolnostojącej również mamy możliwość zainstalowania promienników ciepła i oświetlenia ledowego, które zdecydowanie podwyższają komfort przebywania pod pergolą i uniezależniają użytkowanie od pogody.
Przygotowując się do montażu pergoli wolnostojącej, powinniśmy najpierw przygotować właściwie grunt, aby uzyskać odpowiednio stabilną podstawę do montażu słupów pod zadaszenie. Efekt ten uzyskuje się najczęściej przez utwardzenie gruntu i ułożenie na nim płyt tarasowych.
Którą pergolę wybrać?
Wybór najbardziej odpowiedniego rodzaju pergoli jest sprawą bardzo subiektywną i całkowicie zależy od preferencji przyszłego użytkownika. Dużo zależy też od możliwości montażowych i architektonicznych uwarunkowań. Zgodnie z prawem, postawienie zabudowy ogrodowej o metrażu większym niż 35m2, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, co zwykle wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania na potrzebne dokumenty. Jeśli chcemy uniknąć tych formalności, powinniśmy zmniejszyć powierzchnię zabudowy lub zdecydować się na pergolę przyścienną w formie zadaszenia z możliwością zabudowy boków. Jest to z tego względu najczęściej wybierana pergola, która dzięki możliwości składania i rozkładania osłony, stanowi niezwykle funkcjonalne rozwiązanie.