węgiel

Osoby uprawnione mogą odbierać na zgierskich składach węgiel zakupiony w preferencyjnej cenie. Kto ma potwierdzenie przyznanej bonifikaty może zgłosić się do siedziby Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przy ul. Łęczyckiej 24 i wnieść opłatę. Po odbiór opału trzeba będzie udać się do wskazanego składu.

Jak poinformowała nas Monika Hoffmann-Grabowska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (MPGK) w Zgierzu, pracownicy spółki będą starali się kierować nabywców do punktu najbliżej ich miejsca zamieszkania. Transport opału nabywca musi zapewnić sobie we własnym zakresie, podobnie jak konfekcjonowanie węgla, czyli pakowanie go w worki. Te usługi świadczą na miejscu składy, ale koszt ponosi kupujący - tak stanowią przepisy.

Kto może kupić tańszy węgiel?

Tańszy węgiel kosztuje 2000 zł za tonę. Nabyć go w tej cenie mogą osoby, które wcześniej złożyły wniosek w siedzibie zgierskiego MOPS-u (ul. Długa 56). Tam wnioski przechodzą weryfikację - dopiero potwierdzenie nabycia uprawnień pozwala wnioskodawcy dokonać zakupu tańszego opału. Wnioski mogą składać osoby, które otrzymały dodatek węglowy, a wcześniej zgłosiły też do systemu posiadane przez siebie źródło ciepła. Na podstawie tych dwóch kryteriów następuje weryfikacja składanego wniosku.

Skąd pochodzi opał składowany w Zgierzu?

Gmina Miasto Zgierz jest tylko pośrednikiem w systemie. Węgiel, zgodnie z odpowiednią ustawą, dostarcza samorządom uprawniony podmiot państwowy - w tym przypadku spółka PGG. Gmina sama musi zapewnić transport węgla na miejskie składy, w kolejnych transzach. Dostawy opału będą prowadzone sukcesywnie do końca roku.

Po długiej drodze uzgodnień Prezydent Miasta Zgierza podjął decyzję, że węgiel Gmina odbierać będzie bezpośrednio z kopalni. Jest to KWK Mysłowice-Wesoła.

- W znacznym stopniu przyśpieszy to dostępność węgla dla naszych mieszkańców - wyjaśnia Bohdan Bączak, Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Zgierza.

Jak kupujemy tańszy węgiel?

Uprawniony nabywca, ze zweryfikowanym przez MOPS wnioskiem, zgłasza się do kasy MPGK przy ul. Łęczyckiej 24. Dokonuje tam opłaty i otrzymuje fakturę wskazującą ilość zakupionego asortymentu oraz informację o miejscu odbioru węgla.

Limit nabycia węgla w preferencyjnych cenach dla uprawnionej osoby wynosi 1,5 tony do końca 2022 roku i tyle samo na 2023 rok.

W dniu 2.12.2022 roku (piątek) zarówno kasa, jak i Biuro Obsługi Klienta w siedzibie MPGK przy ul. Łęczyckiej 24 (Stara Łaźnia) czynne będzie w godzinach 11:00-14:30. Od poniedziałku (5 grudnia 2022 roku) można będzie dokonywać tam opłat za węgiel w dni powszednie, w godzinach 8:00-14:30 (we wtorki i czwartki w godz. 9:00-17:00)

A kto jeszcze nie wie, czy może zakupić węgiel w preferencyjnej cenie, może się co do tego upewnić. Zgodnie z ustawą wnioski o preferencyjny zakup węgla można składać do weryfikacji w MOPS najpóźniej do 15 kwietnia 2023 roku.

Gdzie znaleźć wniosek?

Druki wniosków o zakup węgla w preferencyjnych cenach można otrzymać:

  • w siedzibie zgierskiego MOPS - ul. Długa 56;
  • w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Zgierza - Plac Jana Pawła II nr 16 (parter).

Formularz wniosku do pobrania poniżej:

  • wersję pdf należy: wydrukować i wypełnić odręcznie,
  • wersję interaktywną należy: zapisać, wypełnić, wydrukować, podpisać odręcznie.
Do pobrania: 
Wniosek o zakup preferencyjny - wersja pdf (pdf) (339.49KB)
Wniosek o zakup preferencyjny - wersja interaktywna (pdf) (1.06MB)