Na terenie Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Leśmiana w Zgierzu powstanie miasteczko ruchu drogowego. Uczniowie będą tam mogli solidnie przygotować się do egzaminu na kartę rowerową. Na placu wszystko będzie tak, jak w prawdziwym życiu: skrzyżowania, oświetlenie, rondo, a nawet rogatka kolejowa i slalom między przeszkodami.

Miasteczko powstanie na placu tuż za szkołą, miejsce wybrała specjalna komisja.

- To świetna wiadomość - cieszy się Liliana Sobieska-Jędruszczak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Zgierzu.

- Plac, wielkości mniej więcej trzydzieści na czterdzieści metrów, był dotąd niezagospodarowany, a miasteczko ruchu drogowego bardzo nam się przyda.

Szkoły samodzielnie realizują zadanie prowadzenia egzaminów na kartę rowerową. Dotąd przygotowania organizowano dla uczniów w normalnym ruchu drogowym obok szkoły. Tym razem będzie wygodniej i bezpieczniej.

Bezpieczniej na zgierskich drogach

Środki na sfinansowanie tej inwestycji Gmina Miasto Zgierz pozyskała z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020. Tuż przed Świętami zgierscy radni wyrazili zgodę na zawarcie umowy o dofinansowanie i wniesienie wkładu własnego do tego projektu w kwocie nieco ponad 80-ciu tysięcy złotych. To zaledwie piętnaście procent kosztów przedsięwzięcia, które w całości kosztować będzie ponad 538 tysięcy - i obejmie budowę miasteczka ruchu drogowego, ale nie tylko.

- W ramach projektu uda nam się także doposażyć dwa przejścia dla pieszych, przy ulicy Parzęczewskiej i przy Staffa, w wyświetlacze prędkości, a także zakupić urządzenia do nauki jazdy rowerem dla czterech kolejnych szkół miejskich - informuje Krzysztof Łobodziński, Naczelnik Wydziału Rozwoju i Pozyskiwania Środków Urzędu Miasta Zgierza.

Miasteczko Ruchu Drogowego już za rok

Plac obok Szkoły Podstawowej nr 8 otrzyma nową, asfaltową nawierzchnię. Powstaną tam skrzyżowania z drogą podporządkowaną, odcinki dróg jedno- i dwukierunkowych, sygnalizatory świetlne, przeszkody, rondo, ósemki, rogatka kolejowa. Wszystko jak w prawdziwym ruchu drogowym, żeby kursanci mieli symulację pełnej realności.

- Finansowanie projektu jest już zapewnione, czekamy tylko na podpisanie umowy o dofinansowanie, co umożliwi nam udzielenie zamówienia i dalsze działanie - mówi Krzysztof Łobodziński.

Zakończenie prac i oddanie do użytku wszystkich zaplanowanych w projekcie inwestycji jest przewidziane do końca 2023 roku.