Jak i czym malować drewno?

Drewno jest wdzięcznym w obróbce materiałem, więc znajduje szerokie zastosowanie w gospodarstwach domowych czy obiektach użytkowych. Popularne są drewniane meble, które pasują zarówno do tradycyjnych jak i nowoczesnych aranżacji wnętrz. Czasem pojawia się potrzeba malowania elementów drewnianych. Jak to wykonać, aby było poprawnie?

Czym najlepiej malować drewno?

Drewno to surowiec, który może przetrwać w doskonałym stanie przez długie lata, czego dowodem są np. dawne drewniane boazerie spotykane jeszcze w wielu polskich domach. Aby jednak zapewnić meblom czy elementom drewnianym długowieczność, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Malowanie drewna pełni zatem nie tylko funkcję estetyczną, ale również ochronną. Co wybrać do malowania powierzchni drewnianych, aby prezentowało się elegancko i przetrwało próbę czasu?

Zasadniczo do malowania powierzchni drewnianych używa się farb, olejów lub lakierobejcy. Ta ostatnia ma postać przezroczystej substancji, która pozwala zachować naturalny i surowy koloryt drewna, uwypuklając wręcz każdą szczelinę czy smugę. Stanowi doskonałą warstwę ochronną np. do podłóg drewnianych. Olejem można malować blaty stołów drewnianych i mebli, aby zabezpieczyć je przed zarysowaniami, oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Z kolei farby stosuje się w przypadku chęci zabarwienia elementów drewnianych na inny kolor. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu farby akrylowe.

W sprzedaży dostępne są także specjalne impregnaty do drewna. Można nimi malować antyki i egzotyczne typy drewna, ale także zwykłe przedmioty i meble wykonane z drewna. Dzięki impregnacji drewno się nie kruszy, jest odporne na wilgoć i pleśń.

Czy trzeba gruntować drewno przed malowaniem?

Wiele osób, zwłaszcza domorosłych złotych rączek, pomija tak ważną czynność jak gruntowanie drewna. To błąd, ponieważ nałożenie gruntu, zwłaszcza w przypadku elementów zewnętrznych, na które ogromny wpływ mają czynniki atmosferyczne, pozwoli cieszyć się nimi przez długi czas. Gruntowanie drewnianych drzwi frontowych, tarasów, altanek czy płotów ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o ich żywotność. Impregnacja za pomocą gruntu, który ma właściwości biobójcze eliminuje ryzyko grzybów, sinizny czy gnieżdżenia się owadów. To z kolei sprawia, że konstrukcje drewniane są bardziej funkcjonalne i spełniają swoją rolę przez wiele sezonów.

Malowanie drewna krok po kroku

Przed rozpoczęciem malowania każdą powierzchnię należy solidnie oczyścić z kurzu, pyłów, zabrudzeń i wszelkich zbędnych elementów jak np. wystające drzazgi. Należy pamiętać, że drewno do malowania musi być suche, więc jeśli wcześniej przemokło na deszczu, najpierw trzeba je koniecznie wysuszyć. Niezależnie od tego jaki rodzaj pokrycia wybierze się do malowania drewna, powinno się postępować zgodnie z wytycznymi zawartymi na opakowaniu. Farbę można rozprowadzać zarówno pędzlem jak i wałkiem. Zwykle potrzeba 2-3 warstw emalii lub innego rodzaju pokrycia dla uzyskania pożądanego efektu. Gdy drewno przeschnie, szlifuje się jego powierzchnię za pomocą delikatnego papieru ściernego o niezbyt dużej ziarnistości. Dzięki szlifowaniu drewna powierzchnia mebli, drzwi czy innych drewnianych konstrukcji nie będzie chropowata, lecz idealnie gładka i wypolerowana.