Obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Zgierzu
W dniu 1 sierpnia 2024 roku, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, mieszkańcy oraz władze lokalne zorganizowali uroczystość upamiętniającą bohaterów tamtych dni. W symbolicznym geście oddano cześć powstańcom, zapalając znicze na mogiłach w Zgierzu.
  • Uroczystość na Starym Cmentarzu rzymskokatolickim

  • Historia zgierzan w Powstaniu Warszawskim

  • Znaczenie pamięci o bohaterach

Uroczystość na Starym Cmentarzu rzymskokatolickim

Obchody miały miejsce na Starym Cmentarzu rzymskokatolickim św. Józefa i Wawrzyńca, gdzie zebrani wspólnie oddali hołd zgierzanom, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim. Znicze zapłonęły na mogiłach powstańców, tworząc w ten sposób wizualny znak pamięci o ich poświęceniu. Tego dnia, wśród uczestników można było dostrzec zarówno przedstawicieli władz, jak i mieszkańców, którzy chcieli uczcić pamięć o tych, którzy oddali życie za wolność.

Historia zgierzan w Powstaniu Warszawskim

Warto przypomnieć, że w czasie Powstania Warszawskiego, które miało miejsce w 1944 roku, na froncie walki o stolicę znalazło się co najmniej 50 mieszkańców Zgierza. Ich heroizm i determinacja do walki o wolność narodową są przypomnieniem o trudnych czasach, jakie nastały dla Polski. Mimo upływu lat, te wydarzenia wciąż są żywe w pamięci mieszkańców, którzy starają się przekazywać tę historię młodszym pokoleniom.

Znaczenie pamięci o bohaterach

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego to nie tylko moment refleksji nad historią, ale również okazja do zjednoczenia społeczności lokalnej w wspólnym celu – upamiętnienia bohaterów. Cześć i Chwała Bohaterom – te słowa towarzyszyły uroczystości, będąc symbolem szacunku i wdzięczności za poświęcenie, jakiego dokonali powstańcy. Pamięć o nich jest niezbędna, aby przyszłe pokolenia mogły zrozumieć wartość wolności oraz znaczenie walki o nią.


Wg inf z: SM w Zgierzu