Artysta i nauczyciel, człowiek sztuki, a zarazem pedagog wrażliwy na los osób niepełnosprawnych, organizator licznych wystaw i inicjatyw kulturalnych, od dekad związany z Głownem, gdzie mieszka i pracuje – taki jest Dariusz Młynarczyk - Ambasador Powiatu Zgierskiego, z którym w bieżącym roku chcemy zrealizować inicjatywę wystawienniczą, wpisującą się w nasze hasło promocyjne: „Powiat Zgierski przyciąga… kulturą”.

Dariusz Młynarczyk to grafik i malarz, popularyzator sztuki, założyciel Galerii Bank&DM, a także nauczyciel powiatowego Zespołu Szkół Specjalnych w Głownie. Absolwent Instytutu Wychowania Artystycznego częstochowskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej, gdzie ukończył studia z zakresu grafiki w pracowni prof. Ryszarda Osadczego i prof. Grzegorza Banaszkiewicza. Jako pracownik P.P. „Pracownie Konserwacji Zabytków” uczestniczył w pracach konserwatorskich na terenie Zamku Królewskiego w Warszawie, rekonstruował polichromie i złocenia starówki Warszawy i Zamościa, pałaców łódzkich fabrykantów, a także pałacu Koczubieja w St. Petersburgu.

Dariusz Młynarczyk to uczestnik ponad osiemdziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych wystaw z różnych dziedzin sztuki. Między innymi brał udział w retrospektywie wystaw malarstwa „Quadro Art” w Berlinie, w wystawie laureatów konkursu Obraz Roku 2005 redakcji „Art & Business” w Warszawie. Jest także uczestnikiem cyklicznych wystaw sztuki polskiej „Bliźniemu Swemu” w warszawskiej Zachęcie. Zorganizował kilkanaście wystaw indywidualnych w galeriach i muzeach Łodzi, Warszawy, Rzeszowa, Łowicza czy Sieradza.

Od 2011 r. w siedzibie Banku Spółdzielczego w Głownie prowadzi niekomercyjną galerię sztuki Bank&DM, w której, poza własnymi pracami, pokazywał dzieła tak wybitnych  twórców, jak: Leszek Rózga, Andrzej Heidrich, Tomasz Sętowski,  Andrzej Nawrot, Józef Panfil, Henryk Płóciennik oraz zrealizował szereg projektów zbiorowych, w tym kilka edycji wystawy artystów lokalnych „Made in Głowno”.

W latach 2016 - 2018 razem z łódzkimi artystkami Joanną Hrk i Małgorzatą Saniternik współtworzył projekt „Artist Tertium, Tres Oculos” („Troje Artystów, Trzy spojrzenia”), w ramach którego w różnych miejscowościach woj. łódzkiego zorganizowane zostały wystawy malarstwa.

W 2013 r. artysta za całokształt działalności otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej, w 2016 r. - nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego. Nazwisko Dariusza Młynarczyka znajduje się, w gronie kilkudziesięciu nazwisk twórców, w internetowym katalogu artystów łódzkich, stworzonym przez historyków sztuki www.artysci-lodzkie.pl

Ważnym aspektem działalności Dariusza Młynarczyka jest dobroczynność. Wielokrotnie przekazywał on własne prace na akcje charytatywne np. „Malowane Nadzieją” – wystawę i aukcję pisanek ze strusich wydmuszek na rzecz podopiecznych Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej, Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy itp. Sam organizował i prowadził Aukcje Twórczości Plastycznej Dzieci Niepełnosprawnych i Artystów Profesjonalnych na rzecz wychowanków ZSS w Głownie. Jego uczniowie z tej placówki osiągają sukcesy w konkursach plastycznych, od lokalnych po ogólnopolskie.

W 2018 r. Dariusz Młynarczyk był pomysłodawcą i głównym organizatorem koncertu jubileuszowego z okazji 50-lecia Zespołu Szkół Specjalnych w Głownie. W 2019 r. podczas Powiatowych Obchodów Dnia Nauczyciela za swoją pracę pedagogiczną i działalność na rzecz szkoły otrzymał Nagrodę Starosty Zgierskiego.

W roku bieżącym starosta Bogdan Jarota powierzył Dariuszowi Młynarczykowi rolę Ambasadora Powiatu Zgierskiego w uznaniu dla jego działalności artystycznej i charytatywnej. Razem z Ambasadorem, planujemy w 2020 r. zrealizować inicjatywę wystawienniczą, promującą walory krajobrazowe powiatu zgierskiego.

- Z Dariuszem Młynarczykiem znamy się od ponad 30 lat - mówi Wojciech Brzeski, członek Zarządu Powiatu Zgierskiego. - Dzięki niemu poznałem wielu artystów, polskich i zagranicznych. Staram się bywać na wszystkich wystawach, jakie organizuje w Galerii Bank&DM w Głownie. Dla mieszkańców Głowna, powiatu zgierskiego, ale i dla gości z innych miast, są to wyjątkowe spotkania ze sztuką przez duże S. Gdyby nie ta inicjatywa, nie mielibyśmy - w większości przypadków - takiej możliwości. Warto tego rodzaju działalność w sferze kultury promować i cieszę się, że Dariusz Młynarczyk został Ambasadorem Powiatu Zgierskiego.