Ponad 400 dzieci ze zgierskich szkół i przedszkoli wybrało się w środę (11.05.2022 r.) o godz. 9:30 do parku miejskiego, żeby obudzić jeża. To już miejska tradycja, która powoli zastępuje w Zgierzu zwyczaj topienia Marzanny na powitanie wiosny. Kiepska pogoda w kwietniu sprawiła, że akcja odbyła się dopiero teraz.

Uczniowie szkół podstawowych i przedszkolaki udali się pod scenę w parku miejskim w jeżowych kostiumach. Dzieci niosły ze sobą transparenty o tematyce ekologicznej, bo symboliczne budzenie jeża na wiosnę ma być także apelem o ochronę naszego środowiska naturalnego.

- Podczas imprezy wręczyliśmy nagrody dla zwycięskich zespołów z poszczególnych szkół i przedszkoli, które wykonały transparenty. Konkursowe jury obejrzało je wcześniej - wyjaśnia Justyna Maćkowiak, nauczycielka w zgierskiej Szkole Podstawowej nr 1, współorganizatorka akcji.

Nagrody zwycięzcom przekazał na scenie Prezydent Miasta Zgierza.

- Budzenie jeża na wiosnę, które staje się powoli naszą zgierską tradycją, traktuję nie tylko jako ważne przesłanie ekologiczne od najmłodszych, ale też wydarzenie, które wyróżnia Zgierz spośród innych miast - mówi prezydent Przemysław Staniszewski.

Po części konkursowej nastąpił koncert, wspólne śpiewy i pląsy, a także zumba. Wszystko utrzymane w tonacji pro-ekologicznej, a wraz z pobudką dla zgierskich jeży i wzywaniem wiosny młodzi uczestnicy zabawy apelowali o sprzątanie pozostałych jeszcze po zimie, suchych liści.

Pomysł na budzenie jeża narodził się w zgierskiej Szkole Podstawowej nr 1, dokąd trzy lata temu dzieci zaprosiły panią Ewę Chotomską, córkę Wandy - autorki książki "Przygody Jeża spod miasta Zgierza". W szkole jest też swoiste "muzeum jeża", bo w utworzonej specjalnie, szkolnej kawiarence "Krańcówka" zgromadzone zostały jeżowe eksponaty, przekazane dzieciom przez prywatną kolekcjonerkę z Gdańska. Dzieci z "jedynki" zainaugurowały akcję budzenia jeża już wcześniej (13.04.2022 r.), organizując w szkole pokaz mody kostiumów jeżowych, przygotowywanych na poświąteczną akcję.