Jak wybrać buty męskie na siłownię? Czym się kierować?

Dbanie o wygląd i zdrowie ciała, dzięki ćwiczeniom, to bardzo ważna kwestia dla wielu osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Warto jednak wiedzieć, że to faceci dużo częściej mają problem z doborem właściwego ubioru czy obuwia. Podpowiadamy, jak wybrać buty męskie na siłownię, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, by trening był bezpieczny i efektywny.

Rodzaje butów męskich na siłownię

Wybór odpowiedniego stroju na trening jest trudnym zadaniem, zwłaszcza gdy chcemy czuć się komfortowo, a przy tym dobrze wyglądać. W czym chętnie ćwiczą mężczyźni, sprawdza www.styleo.pl, gdzie znaleźć można wiele porad w kwestii ubioru. My skupiamy się dzisiaj na butach. Podczas zakupu obuwia męskiego na siłownię bardzo ważne jest dostosowanie jego typu do uprawianego sportu. Na rynku znaleźć można kilka typów. Pierwsze z nich to buty do treningu siłowego. Dla profesjonalistów najlepiej sprawdzą się specjalistyczne modele, które posiadają podbicie na pięcie, z kolei amatorzy mogą ćwiczyć w klasycznych trampkach z płaską podeszwą. Buty powinny być stabilne i twarde. Możliwe jest także wykonanie treningu na boso. Rozwiązanie to doskonale sprawdzi się do wszystkich ćwiczeń, gdzie konieczna jest stabilizacja stopy.

W przypadku treningu cardio, warto jest wybrać odmienny typ obuwia. Buty powinny być miękkie, by zapewnić odpowiednią amortyzację stawów w czasie ćwiczeń. Doskonale sprawdzą się tu modele do biegania.

Warto także zaznaczyć, że na rynku coraz częściej znaleźć można buty crossfitowe, które stawioną kompromis pomiędzy butami do treningu siłowego oraz cardio. Można wykonać w nich obydwa rodzaje treningu z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Odpowiedni dobór butów do uprawianego sportu jest bardzo istotny. Wynika to z faktu, że dzięki temu możliwe jest zapewnienie nie tylko komfortu, ale i stabilizacji podczas wykonywania ćwiczeń, co znacząco poprawia bezpieczeństwo podczas treningu.

Jak wybrać buty męskie na siłownię?

Biorąc pod uwagę rodzaje butów męskich do treningu siłowego oraz cardio można zauważyć, że bardzo ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę podczas doboru obuwia treningowego, jest jego stabilizacja oraz rodzaj podeszwy. Warto wybrać model, który posiada bieżnik. Są jednak także inne ważne aspekty. Przede wszystkim jest to rozmiar. Wybrane obuwie nie może być ani za luźne, ani za ciasne, ewentualnie można kupić je pół rozmiaru większe niż zazwyczaj – luz jest pożądany przy niektórych rodzajach ćwiczeń. Ponadto bardzo ważne jest sprawdzenie materiału, z którego zostały wykonane buty – najlepiej, aby był on przewiewny, ale i wytrzymały. Dobrym rozwiązaniem są modele z siateczkowym pokryciem. Nie mniej ważna jest także wysoka jakość wykonania obuwia. Zazwyczaj są to droższe modele, jednak stanowią inwestycję na dłuższy czas. Osoby, które dużo trenują, mogą zdecydować się na obuwie, które posiada wzmocnioną górną część cholewki, dzięki temu zapewniona zostanie dodatkowa ochrona podczas ewentualnego upadku.

Jak dbać o buty męskie na siłownię?

Wybór właściwych butów na siłownię to jedynie połowa sukcesu. Aby utrzymać je przez długi czas w dobrej kondycji, konieczne jest odpowiednie dbanie. Przede wszystkim najważniejsze jest nieużywanie ich w innych miejscach niż siłownika oraz właściwe zdejmowanie i zakładanie – nie należy wykonywać tego bez rozsznurowywania oraz ściągać przy pomocy drugiego buta.

W kwestii dbałości o obuwie sportowe bardzo ważne jest ich regularne czyszczenie. Do usunięcia kurzu i pyłu bardzo dobrze sprawdzi się szczoteczka do zębów. Warto także impregnować je odpowiednim środkiem. Nie mniej ważne jest zadbanie o to, aby obuwie wyschło po treningu. Podczas intensywnych ćwiczeń stopy mogą się pocić. Gdy konieczne jest ich pranie, najlepiej zrobić to ręcznie.