Albertiana - terapia teatrem, muzyką i śpiewem
Scena ożywa emocjami i talentem! Zgierz celebruje teatralno-muzyczną ekspresję osób z niepełnosprawnością intelektualną w ramach festiwalu „Albertiana”.
  • Inspirujące przedstawienia teatralne i muzyczne w zgierskiej Szkole Podstawowej nr 8.
  • Wyróżnienie lokalnych talentów i rozwój artystyczny osób z niepełnosprawnością intelektualną.
  • Trzy województwa wspierają inkluzję przez sztukę: łódzkie, mazowieckie i podlaskie.
  • Triumfatorzy zgierskich eliminacji zmierzają do finału w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

W sercu Zgierza, w Szkole Podstawowej nr 8, rozbrzmiewały dźwięki serc i sceny podczas festiwalu „Albertiana”. Wydarzenie to, będące regionalnym etapem XXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, zgromadziło tłumy widzów oraz entuzjastów teatru i muzyki. Na scenie zobaczyliśmy wielowymiarowe spektakle, które poruszyły widownię na wiele sposobów – od sentymentalnej podróży w czasie przez zmodernizowane klasyki, po opowieści o emocjach kryjących się głęboko w naszych sercach.

Wyróżniający się aktorzy-amatorzy i soliści, reprezentujący stowarzyszenia z województw łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego, pokazali, że sztuka nie zna barier i każdy może być jej częścią. Lokalne władze, w tym członkowie Zarządu Powiatu Zgierskiego i Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zgierskiego, z radością wsparli te wyjątkowe talenty.

Podczas festiwalu, cieszące oczy i duszę przedstawienie „Niebieska planeta” w wykonaniu grupy „Masakra” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu, poruszyło temat akceptacji i siły płynącej z odnalezienia swojego miejsca w świecie. Tymczasem Sylwia Kałuża z Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu urzekła jury wykonaniem piosenki Edyty Geppert „Nie żałuję”, wygrywając w kategorii solistów.

W geście uznania i wsparcia, Starosta Zgierski Bogdan Jarota wręczył nagrody wszystkim uczestnikom, będąc jednocześnie patronem wydarzenia. Laureaci zgierskich eliminacji mają teraz okazję wykazać się na ogólnopolskiej scenie w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie odbywać się będzie gala finałowa.

Impreza taka jak „Albertiana” udowadnia, że sztuka i kultura są dla wszystkich. Są to przestrzenie, gdzie każdy głos ma znaczenie, a każda empatyczna narracja jest w stanie zainspirować i przemówić do publiczności. Zgierz może być dumny, będąc częścią tej pięknej, włączającej inicjatywy.


Na podstawie: Starostwo Powiatowe Zgierz