Szacuje się, że co pięć sekund, na całym świecie, ktoś nieświadomie zaraża się wirusem HIV. W Polsce, co roku, wykrywanych jest około 1 000 zakażeń, zaś codziennie średnio 2–3 osoby w naszym kraju dowiadują się o tym, że mają HIV. W przypadku HIV I AIDS, bardzo ważna jest profilaktyka, dlatego warto poszerzać wiedzę na ten temat, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Z tego powodu, na początku grudnia, w Światowy Dzień Walki z AIDS, w dwóch powiatowych szkołach odbyły się konkursy poświęcone tej tematyce.

W konkursie, zorganizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Zgierzu oraz Zespół Szkół Nr 1 im. J.S. Cezaka, pod patronatem starosty zgierskiego – Bogdana Jaroty, swoją wiedzę na temat AIDS, sprawdzili uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych. Zwyciężczynią konkursu okazał się uczennica Szkoły Podstawowej Nr 5 z oddziałami integracyjnymi w Ozorkowie – Dominika Chmielecka. Drugie miejsce zajęła Julia Pietrzak ze Sportowej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Józefa Jaworskiego z Aleksandrowa Łódzkiego, zaś trzecie miejsce – Maja Włodarczyk ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Kard. Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia z Aleksandrowa Łódzkiego. Wyróżnienie otrzymał szkolny kolega Mai – Oskar Osipowicz.

Z kolei w konkursie zorganizowanym przez Zespół Szkół Licealno-Gimnazjalnych w Głownie „Nie daj szansy AIDS. Bądź odpowiedzialny”, wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z terenu powiatu zgierskiego. – Młodzież musiała rozwiązać testy, który obejmował różnorodne zagadnienia z tematyki HIV/AIDS – mówi Marta Polit-Wawrzyn, nauczycielka w ZSLG, a jednocześnie organizator konkursu. – Po napisaniu testu uczniowie wzięli udział w warsztatach oraz prelekcji pt. „Wirus HIV zagraża Europie jak nigdy dotąd. Alarmujące tempo epidemii w krajach europejskich”. 

Zwycięzcą konkursu, w kategorii szkół podstawowych, została uczennica Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dmosinie – Marta Sznyr. Największą wiedzą, wśród gimnazjalistów, może pochwalić się za to Sandra Mitek z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Mąkolicach. 

Tematyka HIV/AIDS jest nadal ogromnym problemem całego świata, dlatego warto o tej chorobie rozmawiać, bo tylko edukacja jest jedyną na dziś szczepionką, którą możemy przekazać światu – przekonuje Marta Polit-Wawrzyn. Aby uczcić pamięć i wyrazić solidarność z osobami żyjącymi z HIV/AIDS, wszyscy uczestnicy głowieńskiego konkursu oraz uczniowie szkoły, zapalili na szkolnym boisku kokardę utworzoną z czerwonych zniczy, która jest symbolem trwającej walki z HIV.


Powiat Zgierz: AIDS bez tajemnic