Praca w Call Center dla wielu osób kojarzy się z pracą dorywczą, głównie dla studentów, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy, względnie osób bezrobotnych, którzy akurat nie mają możliwości znalezienia ciekawszej pracy. Jednak to nie do końca prawdziwy obraz. W wielu Call Center istnieje całkiem rozwinięta ścieżka kariery, a praca tam rozpoczęta może być pracą na lata.

Jednocześnie, dzięki takim ułatwieniom jak zaawansowane oprogramowanie call center, dostępne dla coraz szerszego grona firm, praca ta nie musi być męcząca i nudna. Może być bardzo interesującym wyzwaniem.

Na czym polega praca w call center?

Praca w call center polega przede wszystkim na obsłudze klienta, bardzo szeroko definiowanej. Można obsługiwać połączenia przychodzące lub wychodzące, czyli oferować produkty, przedłużenie umów i ich zawarcie, przeprowadzać ankiety, potwierdzać dane marketingowe, wspierać w przypadku awarii, przyjmować reklamacje itd.

Call center coraz częściej przekształcają się w contact center, obsługujące nie tylko tylko klienta kontaktującego się za pomocą telefonu, ale również innych kanałów komunikacji - chatu, email, SMS-ów, mediów społecznościowych.

Dla kogo praca w call center?

Chociaż call center kojarzy się z pracą dla studentów, praca w tym miejscu jest odpowiednia dla osób w każdym wieku. Jest to również praca rozwojowa - pracownicy od samego początku korzystają z wielu szkoleń, z których wiele może się przydać później w karierze na innych stanowiskach. Jeśli chodzi o zarobki, są one bardzo zróżnicowane. W zależności od tego, jaką politykę ma firma, może zależeć od doświadczenia, wydajności, prowizji i wielu innych czynników. Premiowana jest też znajomość obcych języków, szczególnie w call center świadczących usługi dla międzynarodowych korporacji.

Ścieżka kariery

W call center istnieją wbrew pozorom spore możliwości awansu. Z racji dużej rotacji w tych firmach, można bardzo szybko awansować w korporacyjnej hierarchii, od team leadera, aż do innego działu. Szczególnie sprzyja temu wewnętrzna rekrutacja w tego typu firmach.

Jak wygląda praca w Call Center?

Więcej wad czy zalet?

Prawdopodobnie nie ma osoby, dla której praca w call center byłaby pracą wymarzoną. Jednak sa osoby, które poradzą sobie w tej pracy gorzej, są też tacy którzy będą się w niej czuli jak ryba w wodzie. Wiele zależy od rodzaju wykonywanych zadań, charakteru, czy też posiadania „grubej skóry”.

Większość z nas na myśl o rozmowie z pracownikiem call center, szczególnie jeśli to on do nas dzwoni, reaguje alergicznie, często nie bez powodu. Techniki sprzedażowe, których konsultanci są uczeni bywają denerwujące i nachalne, szczególnie jeśli osoba je wdrażająca słabo sobie z nimi radzi. W drugą stronę, będą pracownikiem odbierającym telefony od klientów, często możemy trafić na nieprzyjemnych, zdenerwowanych (nie zawsze słusznie) klientów, którzy nie dość że są nieuprzejmi, to jeszcze często nie dają sobie nic wytłumaczyć i reagują agresywnie na wszelką formę pomocy. Wtedy pracownikowi pozostaje tylko zachować zimną krew i „przetrwać” daną rozmowę.

Minusem pracy w call center może tez być rutyna – codzienne wykonywanie podobnych czynności, co może szybko skutkować wypaleniem i chęcią zmiany otoczenia.

W przypadku źle dobranej polityki motywacyjnej firmy, zniechęcająca może być również atmosfera rywalizacji i „wyścigu szczurów”.

Zaletami pracy w call center są zdecydowanie brak wymaganego doświadczenia, elastyczny grafik pracy, przyzwoite wynagrodzenie i możliwość awansu w rekrutacji wewnętrznej.

Jeżeli powyższe wady nie są dla nas problemem, praca w call center może być bardzo przyjemna (szczególnie jeśli firma posiada odpowiednie oprogramowanie ułatwiające pracę) i być ciekawym wyzwaniem.