W miejscach, gdzie konieczne jest uzyskanie optymalnej ochrony przed wysokimi temperaturami, stosuje się odpowiednie materiały. Wśród nich znajdują się również specjalne uszczelki wysokotemperaturowe, które oferowane są w różnych wariantach do wyboru. Co warto o nich wiedzieć?

Skuteczne uszczelnienie pozwala na zabezpieczenie konkretnych sprzętów, maszyn, instalacji czy sieci przed ucieczką mediów oraz zapewnia właściwy poziom izolacji. Aktualnie w użyciu znajdziemy różnego rodzaju uszczelki, dlatego też można dostosować je indywidualnie do miejsca montażu.

W sprzedaży znajdziemy także specjalne uszczelki wysokotemperaturowe, które zostały opracowane specjalnie w celu montażu w miejscach narażonych na wysokie temperatury – nawet rzędu 800 stopni Celsjusza.

Tego rodzaju uszczelnienia dostarcza między innymi firma Becker Polska Uszczelnienia Sp. z o.o.

Co dokładnie warto wiedzieć o uszczelnieniach wysokotemperaturowych? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!

Uszczelki wysokotemperaturowe – co to jest?

Czym są uszczelki wysokotemperaturowe?

Pod pojęciem takim jak uszczelka wysokotemperaturowa znajduje się uszczelka, która wykonana jest ze specjalnego materiału zapewniającego jej ochronę przed wysokimi temperaturami.

Tego typu uszczelki stosowane są w różnych miejscach, między innymi w zakładach przemysłowych, w instalacjach różnych rodzajów, w sieciach przesyłowych, w maszynach i urządzeniach, gdzie pojawiają się wysokie temperatury.

Odpowiednio dobrana uszczelka może wówczas zapewnić odpowiednią ochronę przed wysokimi temperaturami, a przy tym stale pełnić swoją funkcje uszczelniającą.

Uszczelki wysokotemperaturowe – z jakich materiałów są produkowane?

Aby uszczelka wysokotemperaturowa mogła rzeczywiście pełnić swoją rolę, dobiera się odpowiednie rodzaje materiałów do ich produkcji.

Aktualnie wykorzystać można różnorodny materiał na uszczelki wysokotemperaturowe. Jest to szeroka gama propozycji, które różnią się również pomiędzy sobą konkretnymi właściwościami, co przekłada się także na miejsce ich zastosowania.

Najczęściej wykorzystywane są poniższe typy uszczelek:

  • uszczelki gumowe wysokotemperaturowe

  • uszczelki wysokotemperaturowe grafitowe

  • wysokotemperaturowa uszczelka ceramiczna

  • uszczelki wysokotemperaturowe z e-PTFE oraz PTFE material teflonowy

  • uszczelki wysokotemperaturowe silikonowe

  • uszczelki na bazie włókien glinokrzemianowych

  • uszczelki wysokotemperaturowe na bazie flogopitu z silikonem

Powyższe rodzaje uszczelnień różnią się pomiędzy sobą temperaturą maksymalną swojej pracy, dlatego też dobierane są one indywidualnie w zależności od miejsca, w którym mają być zamontowane.

Kształty i rozmiary uszczelek wysokotemperaturowych

Skuteczne uszczelnienie to takie, które posiada odpowiedni kształt i rozmiar dobrany do miejsca jego montażu. Właśnie dlatego w sprzedaży można znaleźć obecnie pełną paletę różnych typów uszczelek pod kątem ich kształtów i rozmiarów.

Najbardziej popularne są uszczelki płaskie, które posiadają spłaszczony kształt pasujący w różne miejsca montażu. Wykorzystuje się także uszczelki o innych kształtach, na przykład popularne oringi, które posiada kształt torusa.

Często stosuje się uszczelki kołnierzowe wysokotemperaturowe, które stosowane są na połączniach kołnierzowych pomiędzy rurami. Uszczelki kołnierzowe to najczęściej uszczelki płaskie w gotowych wariantach. Można także wykonać je z taśm uszczelniających czy też wycinać z płyt uszczelniających – wykonuje się je najczęściej z ekspandowanego PTFE, czyli z ePTFE.

Aby montaż uszczelek był jeszcze łatwiejszy, dobrym wyborem będzie uszczelka wysokotemperaturowa samoprzylepna. Uszczelka ta wyposażona jest w warstwę samoprzylepną, która ułatwia montaż w różnych pozycjach.

Gdzie można kupić uszczelki wysokotemperaturowe?

Aktualnie uszczelki odporne na wysokie temperatury można kupić w różnych firmach specjalizujących się w ich sprzedaży. Do dyspozycji mamy uszczelki uznanych marek, w tym między innymi Gylon od firmy Garlock czy też uszczelki Reinz stosowane często w silnikach.

Zamówienia na różne materiały uszczelniające można składać także za pośrednictwem internetu.