Mija 81 lat od historycznego boju o Orłą, stoczonego, w ramach walk Bitwy nad Bzurą, przez żołnierzy Pomorskiej Brygady Kawalerii z niemieckim najeźdźcą.
Jak co roku, pod pomnikiem poświęconym poległym w Orłej bohaterskim żołnierzom Pomorskiej Brygady Kawalerii, odbyły się patriotyczne uroczystości, współorganizowane przez Gminę Parzęczew i Stowarzyszenie „Orła Bez Granic”. Władze naszego powiatu reprezentowała na nich Katarzyna Łebedowska z Zarządu Powiatu Zgierskiego. W gronie licznie przybyłych gości znaleźli się także m.in.: uczestnik Bitwy nad Bzurą płk Zbigniew Zieliński (członek Armii Krajowej i Żołnierz Wyklęty, b. kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz sekretarz stanu w rządach trzech premierów), poseł na Sejm RP Marek Matuszewski, członkowie Sekcji Kolarskiej „Szwadron” im. Szwoleżerów Rokitniańskich, żołnierze, przedstawiciele Policji i Państwowej Straży Pożarnej z Ozorkowa, uczniowie i nauczyciele szkół w Parzęczewie i Chociszewie. Wspominano i serdecznie pozdrawiano nieobecnego w tym roku na uroczystościach 101-letniego Maksymiliana Kacprzaka, który we wrześniu 1939 r. walczył w okolicach Orłej.
Uroczystości rozpoczęły się od polowej mszy świętej, odprawionej przez proboszcza parafii w Grotnikach ks. Krzysztofa Jezierskiego. Po mszy, w części poświęconej na okolicznościowe przemówienia, szczególnie wzruszająco zabrzmiały słowa 91-letniego pułkownika Zielińskiego, który żołnierzem został zaledwie jako 11-latek, a już w 1944 r., został przez ostatniego komendanta AK gen. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka" odznaczony Krzyżem Walecznych. Płk Zieliński wspominał przysięgę wierności Ojczyźnie, którą złożył w 1939 r., opowiadał o swoim udziale w walkach i o ostatnich słowach konającego po postrzale współtowarzysza broni, który oddając życie pytał kapelana: Czy Polska będzie wolna?
Katarzyna Łebedowska, dziękując organizatorom i uczestnikom uroczystości za krzewienie patriotyzmu poprzez pielęgnowanie pamięci o bohaterskich synach Polskiej Ziemi, mówiła: - Gdy z każdym rokiem zawęża się krąg żyjących uczestników i świadków tamtych wydarzeń, to na nas spoczywa obowiązek, by ocalić od zapomnienia fakty na temat walk rozegranych w Orłej oraz innych starć Bitwy nad Bzurą.
Po apelu poległych nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem, a następnie uczennice szkół w Parzęczewie i Chociszewie, zaprezentowały program artystyczny złożony z piosenek powstańczych i patriotycznych. Chóralne odśpiewanie „Roty” zakończyło oficjalną część uroczystości, po której młodzież wystartowała w „Biegu ku czci bohaterów z Orłej”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Orła Bez Granic”.
http://www.powiat.zgierz.pl/aktualnosci/2020/wrzesien-2020/81-rocznica-bitwy-w-orlej#cnt