Jeszcze przed zaostrzeniem rygorów sanitarnych i przed wprowadzeniem nauczania hybrydowego w szkołach ponadpodstawowych, Stowarzyszeniu Absolwentów Gimnazjum i Liceum im. S. Staszica w Zgierzu udało się zrealizować online polsko-ukraiński projekt społeczno-edukacyjny "Licho nie śpi... - słowiańskie motywy".

Poniżej publikujemy artykuł podsumowujący projekt, opracowany przez prezes stowarzyszenia absolwentów Beatę Baszczyńską-Misztal:

Prof. Maria Janion, wybitna polska humanistka, badaczka tradycji i literatury, napisała kiedyś, że "pogłos pogańskiej rozpaczy (po nawróceniu Słowian na chrześcijaństwo) szedł przez wieki i – jako trauma historyczna – nie mógł przeminąć bez śladów w kulturze ludów słowiańskich”…, zaś Olga Tokarczuk twierdzi, że „mity stanowią budulec naszej psyche”.

Obydwa cytaty w dużym stopniu określają naszą motywację do podjęcia tematu obecności tradycji słowiańskiej w naszym współczesnym życiu, podczas realizacji polsko-ukraińskiego projektu „Licho nie śpi… - słowiańskie motywy”.

Przygotowując wniosek o fundusze do Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży planowaliśmy wspólne działania młodzieżowych grup podczas pobytu w Polsce. Pandemia pokrzyżowała jednak nasze plany i zdecydowaliśmy się zrealizować projekt online. Początkowo sceptyczni, teraz jesteśmy bardzo zadowoleni, że podjęliśmy to wyzwanie. Obawialiśmy się trudności technicznych, komunikacyjnych, braku atmosfery, ale okazało się, że „nie taki diabeł straszny”. Wydaje się, że jesteśmy prekursorami realizowania międzynarodowego projektu w formie online, z czego cieszy się młodzież I LO im. S. Staszica w Zgierzu i Szkoły-liceum w Kołkach na Wołyniu (36 uczniów). Uczniowie spędzili wspaniałe chwile (05-14.10.2020) podczas działań twórczych, artystycznych i naukowych (warsztaty, wideokonferencje), poszukując śladów słowiańskiej kultury w naszych cechach narodowych i codziennym życiu. Wartości rodzinne, pamięć o przodkach, gościnność – to tylko część ważnych cech, których rodowód wywodzi się ze słowiańskiego kodeksu etycznego.

W kręgu naszych zainteresowań znalazły się również elementy gimnastyki słowiańskiej, bardzo dobrze wpływającej na funkcjonowanie całego organizmu. Jest to ciekawa alternatywa wobec popularnych obecnie ćwiczeń pochodzących z kultury Wschodu, np. jogi czy tai chi. Każda forma ruchu jest zbawienna dla młodych ludzi, którzy zbyt wiele czasu spędzają siedząc…

Zadbaliśmy też o doskonalenie sfery inteligencji emocjonalnej – bardzo ważnej, zwłaszcza w trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się cały świat. Staraliśmy się lepiej rozumieć siebie, docenić swoją wartość, pracowaliśmy nad rozwojem umiejętności, które pomagają przezwyciężać problemy i osiągać zamierzone cele w drodze konstruktywnej współpracy z innymi.

To był bardzo dobrze spędzony czas, a przy tym udało nam się wiele osiągnąć: nawiązać nowe serdeczne kontakty z ukraińskimi rówieśnikami, zainspirować do pracy nad sobą - zarówno w sferze fizycznej, jak i emocjonalnej, zainteresować bogactwem słowiańskiej kultury, wyzwolić kreatywność i umiejętności plastyczne podczas zajęć twórczych. Założyliśmy stronę internetową projektu

www.lichoniespi.pl

, gdzie zamieszczamy nie tylko ciekawostki dotyczące kultury Słowian, ale też poradniki, w których znaleźć można dobre myśli, zajęcia i ćwiczenia, które pomagają lepiej pracować, uczyć się, odpoczywać – lepiej żyć!

Projekt jest finansowany ze środków PURWM z dotacji MEN, a beneficjentem jest Stowarzyszenie Absolwentów Gimnazjum i Liceum im. S. Staszica w Zgierzu.

Beata Misztal

Zdjęcia udostępnione przez Stowarzyszenie Absolwentów Gimnazjum i Liceum im. S. Staszica w Zgierzu.



Powiat Zgierz: Polsko-ukraiński projekt w zgierskim "Staszicu"