Ideałem każdego stomatologa dziecięcego jest nawiązanie ze wszystkimi małymi pacjentami więzi, której skutkiem będzie zaufanie dziecka do dentysty i brak stresu w trakcie wizyty. Co jednak robić, gdy na fotel dentystyczny trafia maluch tak przestraszony i tak źle nastawiony do stomatologa, że żadne próby nawiązania z nim relacji po prostu się nie udają?

Sytuacja robi się tym bardziej problematyczna, jeśli mamy do czynienia z koniecznością udzielenia pilnej pomocy. Zwlekanie i przeprowadzanie wizyt adaptacyjnych przed udzieleniem pomocy stomatologicznej może zakończyć się poważnym pogorszeniem zdrowia małego pacjenta.

W takich sytuacjach gaz rozweselający, zastosowany w formie tzw. sedacji wziewnej, może okazać się jedynym ratunkiem dla dziecka, jego rodzica i dla lekarza.

Gaz rozweselający - co to właściwie jest?

Ta substancja jest mieszaniną tlenu i podtlenku azotu. Popularna nazwa tej mieszaniny gazów jest związana z ich wpływem na psychikę. Osoba wdychająca gaz rozweselający rozluźnia się i wycisza, znacząco zmniejsza się także jej zdolność do odczuwania strachu.

Podtlenek azotu ma także łagodne działanie znieczulające. Co istotne, po poddaniu się sedacji wziewnej dziecko nie traci świadomości, lecz pozostaje w ciągłym kontakcie z otoczeniem. Znacznie zwiększa to bezpieczeństwo pacjenta i ułatwia pracę dentyście.

Więcej o pozytywnych działaniach gazu rozweselającego i o tym, w jakich jeszcze przypadkach warto go stosować, przeczytasz tu: Sedacja wziewna w Stomatologii Dziecięcej w Poznaniu Ziombki. Artykuł na podlinkowanej stronie zawiera też szereg innych, przydatnych informacji na temat sedacji wziewnej i podtlenku azotu.

Kiedy rezygnuje się z zastosowania gazu rozweselającego?

  • Jedynym przeciwskazaniem medycznym jest poważny nieżyt nosa u dziecka.
  • U dzieci poniżej trzeciego roku życia gaz rozweselający może w ogóle nie zadziałać. Wtedy konieczne jest znieczulenie ogólne.
  • Jeśli pomiędzy lekarzem a jego małym pacjentem nawiąże się dobra relacja, można zrezygnować z używania podtlenku azotu lub ograniczyć jego podawanie jedynie do pewnego etapu zabiegu - np. momentu zrobienia zastrzyku ze znieczuleniem.

Jak przebiega prawidłowy zabieg sedacji wziewnej?

  • Zabieg należy każdorazowo poprzedzić zebraniem wywiadu lekarskiego. Pozwoli on stomatologowi dowiedzieć się o wszystkich wskazaniach i przeciwwskazaniach i podjąć prawidłową decyzję o zastosowaniu sedacji wziewnej.
  • Jeśli decyzja ta jest w danym przypadku pozytywna, lekarz dobiera odpowiedni rozmiar maseczki.
  • Następnie pacjent ćwiczy oddychanie w maseczce (przez nos i ze szczelnie zamkniętymi ustami).
  • Maseczka zostaje podłączona do aparatu sedacyjnego. Dziecko zaczyna wdychać gaz rozweselający.
  • Po ok. 5 minutach od rozpoczęcia zabiegu pacjent znajduje się w stanie sedacji i można przystąpić do właściwych działań leczniczych.
  • Po zakończeniu wizyty aparat sedacyjny przestaje tłoczyć do maseczki pacjenta podtlenek azotu. Dziecko przez parę minut oddycha czystym tlenem, co powoduje błyskawiczne ustąpienie stanu sedacji.

Podsumowanie

Gaz rozweselający jest - jak napisaliśmy w tytule artykułu - bezpiecznym sposobem na bezstresową wizytę z maluchem u dentysty. Sedacja wziewna nie powoduje praktycznie żadnych skutków ubocznych. Bez większych problemów można ją też łączyć z innymi metodami znieczulenia. Takie łączenie jest koniecznością np. przy leczeniu endodontycznym.

Dzięki Sedacji wziewnej w Stomatologii Dziecięcej w Poznaniu Ziombki wizyta u dentysty może być bezproblemowa dla małego pacjenta, jego rodzica oraz personelu gabinetu.

Gaz rozweselający - bezpieczny sposób na bezstresową wizytę u dentysty dla małego pacjenta