baner festiwalu

18. edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Amatorskich "Ogień w głowie" dobiegła końca.

Dwa dni festiwalowe to poza konkursem filmów krótkometrażowych, który jest zawsze najbardziej emocjonującą częścią "Ognia w głowie", wiele wydarzeń towarzyszących.

Pierwszego dnia uczestnicy festiwalu mieli okazję obejrzeć film "Magdalena", po którym odbyło się prowadzone przez Kubę Niedzielę spotkanie z jego twórcami: Filipem Gieldonem (reżyser) i Magdaleną Żak (aktorka). Zgromadzona publiczność chętnie zabierała głos i dzieliła się opiniami o filmie. Finałem pierwszego dnia był koncert krakowskiego zespołu Kirszenbaum.

W sobotnie przedpołudnie rozpalaliśmy wyobraźnię młodszych widzów – pokazem filmu "Detektywa Bruno" połączonego ze spotkaniem z Iwo Rajskim, 11-letnim aktorem odtwarzającym rolę Oskara. Podczas spotkania, które prowadził Michał Falk, nie zabrakło wybuchów śmiechu, bardzo konkretnych pytań od uczestników i pamiątkowych zdjęć.

Tego dnia także otworzyliśmy wystawę fotografii Przemka Wiśniewskiego pt. "Uchodźcy z Ukrainy", którą można oglądać w Zgierskiej Galerii Sztuki do końca lipca. Po wydarzeniu nastał czas na to, na co z pewnością czekało spore grono wielbicieli kina niezależnego i twórcy konkursowych propozycji – przegląd 14 nadesłanych z całej Polski filmów! Cieszymy się z docierających do nas głosów, że poziom produkcji był wysoki i niezwykle wyrównany.

W konkursie przyznano Grand Prix, wyróżnienia oraz nagrodę publiczności.

A oto szczegółowy protokół z posiedzenia Jury:

Protokół z dn. 18 czerwca 2022 r.

z posiedzenia Jury XVIII Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Amatorskich "Ogień w głowie" przeprowadzonego w Miejskim Ośrodku Kultury Stary Młyn w Zgierzu (ul. Długa 41A), w dniu 18 czerwca 2022 r.

Jury w składzie:

 • Filip Gieldon – reżyser,
 • Magdalena Żak – aktorka
 • oraz Kamil Wójcik – twórca animacji,

po obejrzeniu 14 filmów postanowiło przyznać:

 • nagrodę Grand Prix (w wysokości 3000 zł) Zlacie Veresniak, autorce filmu "Ada" za wyjątkową wrażliwość i delikatność oraz za dojrzałość języka filmowego;

 • trzy wyróżnienia (w wysokości 500 zł każde) dla:

  • Mai Markowskiej, autorki filmu "Papierosy",
  • Filipa Szuksztula, autora filmu "Winda",
  • Adama Sikory, autora filmu "Węglarz".

Po podliczeniu głosów z ankiet, Nagrodę publiczności (w wysokości 500 zł) otrzymuje Maciej Sławuski za film "Moja Pasja".

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom, a naszych wspaniałych widzów zapraszamy za rok!

Źródło: Stary Młyn

Zobacz galerię zdjęć