Tradycyjnie wraz z zakończeniem roku szkolnego policjanci ruszają z akcją „Bezpieczne Wakacje”. Przed nami okres, w którym dzieci, ale także dorośli dużo przebywają poza domem. Zgierscy policjanci zadbają w tym czasie o bezpieczeństwo na drogach i nad wodą, odwiedzą miejsca wypoczynku oraz spotkają się z dziećmi i młodzieżą wypoczywającą na naszym terenie.

Dla zgierskich policjantów rozpoczynające się wakacje to czas intensywnej pracy mającej zapewnić bezpieczeństwo odpoczywającym na terenie naszego powiatu. Do podstawowych zadań mundurowych w tym czasie będą należeć przede wszystkim kontrole drogowe, kontrole kompielisk, a także kontrole w miejscach zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży. Pod specjalnym nadzorem pozostaną również miejsca publiczne, m.in. dworce kolejowe oraz miejsca intensywnie odwiedzane przez wypoczywających, gdzie może dochodzić do kradzieży. Wszystko po to, aby ten beztroski czas minął bezpiecznie.

W okresie wakacyjnym na drogach obserwujemy wzmożony ruch kołowy. Policjanci ruchu drogowego w trakcie prowadzonych działań „Bezpieczne wakacje”, w trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, będą kontrolować prędkość pojazdów, stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów. Mundurowi w białych czapkach szczegółowo sprawdzać będą także autobusy przewożące dzieci na kolonie czy obozy. Uwadze funkcjonariuszy nie umkną nawet rowerzyści, których jest bardzo wielu w czasie letniego wypoczynku. Kontrole właściwego wyposarzenia i obowiązkowych zabezpieczeń dla rowerzystów to także element dbania o bezpieczeństwo.

Niezmiernie ważne jest też bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Najczęstszą przyczyną wypadków nad wodą jest przede wszystkim przecenianie własnych możliwości przez osoby kąpiące się na niestrzeżonych zbiornikach, korzystające z dzikich plaż i wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Aby zapobiegać tego typu tragicznym wypadkom, jak co roku zgierscy policjanci w ramach prowadzonych działań „Bezpieczne wakacje” i ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą” będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników. O bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą zadbają również inne formacje w tym straż pożarna i ratownicy WOPR. Ponadto łączone patrole straży pożarnej i policji odwiedzać będą miejsca wypoczynku oraz spotkać się z dziećmi i młodzieżą wypoczywającą na terenie naszego powiatu, by przypomnieć im podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Podróżującym przypominamy, aby by przed wyjazdem na wakacje zwrócili uwagę na właściwe zabezpieczenie mieszkania lub domu. Sprawdźmy, czy wszystkie drzwi i okna zostały zamknięte, ponieważ najczęściej w ten sposób złodzieje dostają się do naszych domów. Poprośmy również zaufanego sąsiada, aby doglądał naszego mieszkania i reagował na osoby kręcące się wokół domu.


 

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa.

asp. Robert Borowski

 

Zdjęcia K. Głowacki/UMZ